Євро-2012, відносини з ЄС, внутрішня ситуація: Посол України відповідає на наші питання
Опубліковано 14 червня 2012 року о 19:13

Інтерв'ю Посла України у Франції О.Купчишина інформаційному агентству "News Press"

1. Пане Посол, Ваша країна вперше організує Чемпіонат Європи з футболу. Наскільки важливою є ця подія для Вашої країни?

Перш за все, хотів би нагадати, що ми організовуємо цю спортивну подію разом з Польщею, з якою ми вже тривалий час спільно на цим працюємо.

Сьогодні Україна є в епіцентрі спортивного свята і приймає тисячі вболівальників зі всіх європейських країн. Але Євро-2012 – це також щоденна робота, послідовні зусилля, докладені українцями. Завдяки цим зусиллям у нас нова інфраструктура, модернізовані міста, оновлені автошляхи, які завжди будуть потрібні моїм співвітчизникам.

Євро-2012 дало нам потужний поштовх для виконання цих робіт у рекордні терміни. Дивіденди цих зусиль, можливо, не будуть одразу величезними, але вони будуть тривалими і сприятимуть розвитку України.

Повернімося до чемпіонату. Всі ми бачимо на екранах кадри людської радості. Іноземці, які приїхали в Україну, дуже задоволені прийомом і нашою гостинністю. Що стосується організації, то для нас це вперше, і слід визнати, що надто негативна картина, намальована ЗМІ, зовсім не відповідає дійсності. Вболівальники можуть це підтвердити: немає бійок на стадіонах, немає расистських акцій, яких всі так боялися! Навпаки, ми отримуємо багато позитивних відгуків від туристів та вболівальників, а також від збірних стосовно якості стадіонів та організації чемпіонату.

Звичайно, всі говорять про політичний контекст Євро-2012, я до цього ще повернуся. Але для нас пріоритетом є прийом вболівальників зі всіх країн, туристів і журналістів. Можу вас запевнити, що їх багато, і найважливіше для них – це гостинність українців, краса нашої країни, її культура і традиції, часто такі незвичайні й привабливі. Політика може змінитися, вона мінлива, але чари нашої країни не зникнуть, і після Євро-2012 вони продовжуватимуть приваблювати туристів зі всього світу.

Євро-2012 є для українців символом приналежності нашої країни до Європи. Це особливо відчутно серед молоді, яка ідентифікує себе як європейська молодь і має однаковий світогляд зі своїми ровесниками з інших країн. Вони відчувають гордість і вдячність, для них Євро-2012 – це честь для нашої країни.

2. На якому етапі знаходяться відносини України з Європейським Союзом? Чи віддаляється Україна від Європи?

Насамперед, хотів би заспокоїти наших європейських друзів: наближення України до Європейського Союзу та підписання Угоди про асоціацію залишаються пріоритетом зовнішньої політики нашої країни. До речі, 30 березня 2012 року Угоду про асоціацію було парафовано (не завжди легко зрозуміти нюанси міжнародного права), тобто український уряд і Європейська Комісія повністю погодили зміст її тексту.

Але я з подивом констатував, що європейські ЗМІ про це не говорили, у той час як вони представили як провал України той факт, що у грудні минулого року парафування Угоди було перенесено на кілька тижнів з технічних причин.

Сьогодні ми чуємо застереження щодо можливого не підписання Угоди абр затримки у цьому процесі. Давайте не будемо випереджати події. Робота продовжується: до кінця вересня українська та європейська сторони роблять юридичну та лінгвістичну звірку документа. Не будемо забувати, що треба перекласти цей текст, що нараховує понад 1500 сторінок, на всі мови держав-членів ЄС. І я знаю, що у Брюсселі іде напружена робота.

Немає сенсу нагадувати стратегічну важливість для Європи більш близької та більш стабільної України, не говорячи вже про очевидні економічні переваги для ЄС у разі створення зони вільної торгівлі. Політична та економічна асоціація України з Європейським Союзом матиме позитивний вплив на весь регіон.

Для України Угода про асоціацію з ЄС є найважливішою угодою з часів незалежності нашої держави. Європа не повинна у цьому сумніватися. Я розумію, що у вас можете скластися враження, що Україна веде «розщеплену» політику між Заходом та Сходом. Але зважаючи на наше географічне положення та нашу історію, співробітництво, з одного боку, з ЄС, а з іншого боку, з Росією, є очевидним. Однак, це не означає, що ця співпраця носить однаковий характер.

На завершення хотів би сказати, що не варто встановлювати крайній термін підписання Угоди про асоціацію. Крім того, ще зарано говорити про інтеграцію України до ЄС, що не є самоціллю. Однак наш вибір зроблено, ми бачимо наше майбутнє у Європейському Союзі.

3. Зараз чути багато коментарів щодо внутрішньої ситуації в Україні. Яка Ваша думка з цього приводу?

Вже протягом певного часу погляди європейців спрямовані на правосуддя у моїй країні. Всюди вважається, що наше політичне життя зводиться лише до судових процесів і що ці процеси повною мірою відображають образ України. Будьмо реалістами, у всіх країнах правосуддя часто розглядає неоднозначні та інколи складні випадки.

Говорячи про справу Ю.Тимошенко, дозвольте нагадати, що її розгляд ще не завершено. Скоро має відбутися касаційне слухання. До речі, ми демонструємо велику відкритість по відношенню до міжнародної спільноти. 11 червня до Києва з метою зустрічі зі сторонами цієї справи приїжджали два європейських експерти, один з яких – колишні президент Польщі А.Кваснєвський. Через кілька днів вони будуть присутні на судовому слуханні та матимуть доступ до всіх документів цієї справи. У юридичній сфері ми також ухвалили новий кримінально-процесуальний кодекс, який відповідає міжнародним нормам і не має нічого спільного з колишнім кодексом радянської епохи. Отже, як бачите, у перебуваємо у перехідному періоді.

Ми також розпочали численні реформи, які є інколи болісними для населення, оскільки представляють певний розрив з минулим. Йдеться про пенсійну, податкову реформи, реформу системи правосуддя, охорони здоров’я, державної служби, що є справжнім показником розвитку демократії.

Нарешті, ми усвідомлюємо, що парламентські вибори, що мають відбутися у жовтні, будуть розглядатися як тест на демократію і стануть важливим етапом у наших подальших відносинах з ЄС. Але вони також будуть тестом для українського громадянського суспільства, яке вже досягло значної зрілості і буде слідкувати за належним перебігом голосування. До того ж, на виборах будуть присутні міжнародні спостерігачі, які перевірятимуть виборчий процес.

Не все є досконалим, але, як бачите, Україна докладає зусиль для наближення до рівня Європейського Союзу. Вона перебуває у динаміці змін, вона модернізується і розвивається, щоб дати достойну відповідь цілям її сьогодення та її майбутнього.

Інформаційне агентство "News Press",

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux