Культурно-гуманітарна співпраця
Українсько-французьке співробітництво у галузі культури, освіти і науки здійснюється на основі міжурядової Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво, підписаної 19 жовтня 1995 р.
З 1992 року у Києві діє Французький культурний центр, офіційне відкриття якого відбулося у 1994 році. Він є головною ланкою мережі, до якої входять ще чотири регіональних центрів, створених у Харкові, Дніпрі, Львові, Одесі, Рівному та Запоріжжі. Щороку ФКЦ проводить в Україні мистецький фестиваль «Французька весна».
Серед знакових подій, які сприяли популяризації у Франції українського культурно-мистецького надбання, варто відзначити проведення у 2001 р. експозиції Національного музею історії України «Золото скіфських царів» в Гран Пале, у 2012-2013 рр. у всесвітньо відомому паризькому музеї Лувр виставки робіт видатного українського скульптора доби бароко Іоана Георга Пінзеля та у 2023 році виставки ікон «Біля витоків сакрального образу», привезених із київського Музею Ханенків.
Після завершення виставки, яка триватиме до листопада 2023 року, всі експонати з київського музею вивчатимуть у лабораторіях Національного центру досліджень та реставрації музеїв Франції. Виставка ікон з колекції Музею Ханенків стане першим досвідом міжнародної співпраці для відділу «Мистецтво Візантії та християнство на Сході», офіційно Лувр планує його відкрити в 2027 році. Доти проводитимуть масштабне дослідження візантійської спадщини.
Помітними подіями культурної дипломатії протягом останніх декількох років також можна вважати проведення у Парижі мультидисциплінарного фестивалю Week End à l’Est (2017 рік присвячений м.Київ, 2022 рік – м.Одеса), кінофестивалю «Дні українського кіно», Docudays, участь українських кіномитців у програмі міжнародного кінофестивалю у м. Аррас «Бачення зі Сходу – фокус на українське кіно», участь українських дизайнерів у міжнародному Бієннале мистецтва, ремесла та креативу Révélations в Grand Palais, у виставкових подіях Maison et Objet та Paris Design Week, регулярна участь України у Паризькому книжковому салоні (з 2022 року - Фестиваль Книги Парижу), у програмах Канського кінофестивалю, Mifa Market в м.Аннесі, які стали потужними медійним майданчиками для привернення уваги міжнародної спільноти до проблематики російської збройної агресії проти України.
Зокрема, участь України на регулярній основі власним стендом на Паризькому книжковому салоні дозволила окреслити українську присутність на світовій літературній мапі, показати розмаїття української літератури і культури, зокрема творчість таких відомих письменників, як О.Забужко, А.Курков, Я.Мельник, І.Дмитришин, І.Карпа, А.Чапай, С.Андрухович, К.Волошина, К.Бабкіна.
Завдяки роботі у 2021-2023 рр. українських стендів в рамках Paris Design Week, Maison et Objet та Салоні декоративно-прикладного мистецтва Révélations в Grand Palais французька публіка познайомилась з сучасним українським дизайном та керамікою таких дизайнерських брендів, як Д.Альошкіною (витинанки), Г.Старухою (колісна ліра), RE-leaf PAPER (папір з опалого листя), Данута Кріль, Марія Пуляєва, Олеся та Андрій Возницькі (Natura Ceramica, гончарні вироби), Анна Присюда, ательє Diduh (вироби з дерева), GUCULIYA.TINI (керамічний посуд та текстиль), Ґушка (вироби з вовни), Mapico (килими, текстиль), Ольга Радіонова (декор з дерева, металу та тканини), WOOD MOOD (дерев'яний декор), ZEMNA (кераміка), Лада Донченко (Empathy ceramics, інтер’єрні вази).
У престижній паризькій концертній залі ім. А. Корто презентовано сучасну українську академічну музику оперою «Йов» у постановці В. Троїцького. На постійній основі відбуваються гастролі культових українських гуртів Dakh Daughters і Dakha Brakha.
У забезпеченні популяризації України у Франції починаючи з 2004 року важливу роль відіграє Культурно-інформаційний центр Посольства (КІЦ), у приміщенні якого на регулярній основі відбуваються мистецькі, інформаційні, культурологічні заходи.
Так у 2021-2023 роках тут відбувалися мистецькі події: виставки робіт українських художників Ю.Цапурак, Р.Мініна, З.Скоропаденко, О.Джураєвої, О.Сиси, М.Вайсберга, О.Стратійчук, Н.Кравцова, братів Зігура, І.Педан та інших сучасних українських художників дні української етнічної культури, у тому числі виставки стародавніх українських костюмів, літературні вечори навколо української сучасної драматургії А.Чапая та перезентація книги С. Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору», відкрито кімнату пам’яті співака Паризької опери активіста Василя Сліпака, проведено концерт до роковини його загибелі. Також, з метою підсилення двосторонніх франко-українських культурних зв’язків забезпечено облаштування кімнати, присвяченої кінематографічній діяльності Алена Делона.
Українські митці також були представлені й на інших локаціях у Франції, зокрема, О.Шупляк взяв участь у фестивалі «Les jours de Lumière» у регіоні Клермон-Ферран, на партнерських майданчиках презентовано роботи українських митців – М.Сидоренка, Aec Interesni Kazki, П.Мазая, дизайнерського бренду FAINA.
З нагоди 30-ї річниці Незалежності України в одному з найвідоміших соборів Парижа La Madeleine був проведений концерт українського гурту «Піккардійська Терція», що сприяло згуртованості української спільноти та викликало значний інтерес французької публіки.
В рамках кулінарної дипломатії, за ініціативи Посольства було забезпечено здійснення перекладу на французьку мову підготовленого Українським інститутом спільно з видавництвом «Їжак» видання «Україна: іжа та історія», а також забезпечено домовленості з провідним французьким видавництвом Edition de La Martinière про видавництво книги у Франції. Книга вийшла друком у квітні 2022 року та викликала неабиякий інтерес у французької публіки. Зазначене видання стало першою книгою про українську кухню на французькому ринку та завдяки французьким партнерам вже представлене у інших франкомовних країнах, таких як Швейцарія, Бельгія та Канада. Успіх книги у Франції забезпечило інтерес до продажу прав на книгу у Італію, Німеччину та Японію.
З метою привернення уваги французької аудиторії до повномасштабної війни РФ проти України навесні 2022 року у КІЦ розгорнуто ініціативу «Українська весна», в рамках якої проведено виставку українських фотографів «Незламні», виставку колективу Etchingroom1 «Точка відліку», а також близько 20 подій, які мали на меті відобразити позиції українських дієвців культури щодо війни Росії з Україною, історичного контексту взаємовідносин держав, з метою спростовування стереотипів і фейків, які поширює РФ, сприяти розвитку співпраці з французькими та іноземними колегами у Франції, підтримувати українських діячів культури, які зараз знаходяться в Україні, або були змушені тимчасово її залишити.
До ініціативи Посольства долучилося чимало іноземних партнерських інституцій, на платформі яких протягом 4-х місяців проводилася ціла низка заходів з метою висловлення солідарності та підтримки Україні, у тому числі виставка «Ірпінь: зруйнований, але незламний» у Гете-інституті у Парижі, виставка «Портрети спротиву» на фасаді Дому журналістів у Парижі та на паркані Мерії Парижу за підтримки Польського інституту у Парижі, благодійні аукціони на підтримку України у Чеському культурному центрі у Парижі, україно центричні конференції у Школі мистецтв Лувру, Центрі Жоржа Помпіду, Національному інституті історії мистецтва, благодійні заходи та концерти у театрах по всій території Франції, інші заходи за підтримки Ірландського культурного центру у Парижі, Румунського культурного центру у Парижі тощо.
Привернуто увагу до національної культурної спадщини Україні шляхом розміщення виставки «Вічна Україна» у Пале Рояль, яке є історичною пам’яткою Парижу. Виставку проведено у партнерстві з Центром національних пам’яток Франції, Посольством України у Франції та Постійним представництвом України при ЮНЕСКО.
Разом з українськими громадськими організаціями щороку віддається шана видатним українцям: Т.Шевченку, С.Петлюрі, І.Мазепи, Анні Ярославні відзначаються традиційні свята і визначні події, такі як День Соборності, Всесвітній день вишиванки, День Державного прапора, День Незалежності України, річниця Голодомору 1932-33 рр. та ін.
Посольство здійснює іміджеві заходи в рамках бюджетної програми 1401110 «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України».
Окремим напрямом слід виділити запровадження україномовних аудіогідів у музеях та на туристичних маршрутах Франції з метою поширення практики використання української мови. Перший такий гід буде запущено квітні 2021 року у Версальському палаці. У грудні 2022 року також підписано лист про запровадження у 2025 році аудіогіду у Луврі.