Ринок державних закупівель Франції
Для забезпечення власних потреб у сфері послуг, здійснення різноманітного типу робіт, а також постачання товарів та матеріалів, державний або приватний покупець користується послугою платформи державного ринку закупівель (ДРЗ) для встановлення економічних зносин з суб’єктом господарської діяльності. Регулювання та забезпечення функціонування ДРЗ у Франції відбувається відповідно до законодавства щодо ринків державних закупівель.
Згідно із законодавством щодо ДРЗ існує 3 види потреб:
• Проведення робіт;
• Допоміжне забезпечення (наприклад: закупівля, оренда);
• Послуги.
Основні принципи ДРЗ
Свобода доступу до державного ринку закупівель
Одним із основних принципів ринку державних закупівель є свобода доступу до ДРЗ. Будь-яка особа має можливість вільно ознайомитись із закупівельними потребами покупця.
Принцип рівності ставлення до кандидатів
Дотримання принципу рівності ставлення забороняє будь-які прояви дискримінації протягом всіх видів діяльності на державному ринку закупівель. Всі відповідно оформлені пропозиції повинні бути розглянуті незалежно від національного походження або розташування кандидата.
Прозорість операцій
Вибірні критерії відомі кандидатам від моменту їх оголошення. Вони дозволяють покупцю обирати найбільш економічно вигідну пропозицію. Окрім цього, у разі відхилення пропозиції, кожний учасник тендеру повинен бути поінформований щодо причин такої відмови.
Недотримання вказаних принципів може призвести до запровадження наступних санкцій:
- кримінальне покарання;
- адміністративне покарання.
Сфери діяльності, виключені із законодавства про державні закупівлі
Деякі тендери, оголошені покупцем, не підпадають під дію законодавства щодо державних закупівель, зокрема у таких випадках:
• Придбання або здача в оренду землі, існуючих будівель чи іншого нерухомого майна;
• Дослідження та розробка;
• Перевезення пасажирів залізницею або метро;
• Послуги з ліквідації пожеж та рятування;
• Певні юридичні послуги (наприклад, послуги з сертифікації та автентифікації документів);
• Придбання енергії або палива, призначеного для виробництва енергії;
• Роботи та послуги, замовлені у підпорядкованому підрозділі або філіалі.
Хто може брати участь у державних закупівлях?
Будь-який кваліфікований постачальник товарів чи послуг має право надати свою пропозицію на державну закупівлю. Учасником тендера може стати будь-який постачальник незалежно від форми, розміру, досвіду, якщо його діяльність пов'язана з предметом закупівлі.
Відповідно до угод Світової організації торгівлі (СОТ), будь-якому постачальнику послуг або товарів, який є громадянином держави, що підписала ці угоди, гарантується, що його пропозиція буде розглядатися так само, як і пропозиції інших кандидатів.
Таким чином, державні закупівлі є відкритими для французьких постачальників товарів та послуг, для країн Європейського Союзу (ЄС) та для держав, які підписали ці міжнародні угоди.
З іншого боку, покупці можуть обмежувати свій ринок лише постачальниками товарів або послуг з вищезазначених держав, якщо вони вказують це в тендерній документації.
Покупець може вимагати, щоб пропозиція була складена французькою мовою за умови, що це зазначено в тендерній документації, або щоб був наданий переклад з французької мови до документів, складених іншою мовою. Покупець може вимагати завірений переклад лише в тому випадку, якщо це обґрунтовано переважаючою причиною в загальному інтересі.
Корисні посилання:
https://www.marches-publics.gouv.fr/
https://ted.europa.eu/TED/browse/browseByMap.do
https://www.marchesonline.com/
https://www.e-marchespublics.com/
https://www.francemarches.com/
https://www.marchesonline.com/
https://www.economie.gouv.fr/daj/acheteurs-publics-10-conseils-pour-reussir/sites-et-partenaires
Система спрощених державних закупівель Франції (MPS) спрямована на зменшення адміністративного навантаження та формальностей. Відповідаючи на тендерну об’яву, позначену MPS, кандидат для подачі заявки/пропозиції повинен лише надати свій реєстраційний номер SIRET.
Як працює Система спрощених державних закупівель:
Номер SIRET (Système d’identification du répertoire des établissements, Ідентифікаційна система установ) - це 14-значний ряд. Він відповідає 9 цифрам номеру SIREN (аналог ЄДРПОУ), за яким йде 5 цифр номеру NIC (внутрішній номер класифікації). Номер SIREN ідентифікує правове існування компанії або асоціації, в той час як номер NIC ідентифікує адресу. Кожна компанія має тільки один SIREN, але вона може мати більше одного SIRET, якщо вона має кілька адрес.
http://www.marche-public.fr/Marches-publics/Definitions/Entrees/MPS.htm
https://www.marches-publics.gouv.fr/?page=entreprise.AccueilEntreprise
https://dume.chorus-pro.gouv.fr/#/