Незважаючи на санітарну кризу Covid-19 протягом 2021 у Франції загалом спостерігалось відновлення економічної ситуації, яке розпочалося навесні і продовжило демонструвати зростання до кінця року. За оцінкою Міністерства економіки, фінансів та відновлення Франції у 2022 очікується збільшення економіки на рівні +4% після сильного відновлення у 2021 (+6%). У разі продовження такого позитивного тренду, до кінця 2021 економічна активність навіть перевищить докризовий рівень.
Якщо 2020 та 2021 характеризувались значним впливом застосування надзвичайних заходів з відновлення економіки Франції на сальдо державного бюджету (69,7 млрд. євро у 2020 та 63,7 млрд. євро у 2021, до яких додається т.зв. «План відновлення економіки» у розмірі 21,7 млрд. євро у 2021), то проєкт бюджету 2022 ілюструє поступову нормалізацію стану державних фінансів з точки зору як видатків, так і доходів. За прогнозами Мінекономіки Франції у 2022 дефіцит державного бюджету має зменшитися орієнтовно на 3,5%, з -8,4% у 2021 до -4,8% ВВП.
Під впливом скорочення дефіциту держбюджету та продовження тренду відновлення ВВП у 2022 очікується скорочення державного боргу Франції до рівня 114% ВВП після відчутного зростання цього показника у 2020 році до 115% ВВП (+17,5 % у порівнянні з 2019). Прогнозується, що у 2022 році доходи Франції продовжать зростати завдяки нормалізації економічної ситуації. Чистий податковий дохід досягне рівня 292 млрд. євро +13,4 млрд. євро у порівняння з 2021.
У 2022 сальдо держбюджету Франції може покращитися у порівнянні з прогнозом цього показника на 2021 (- 197,4 млрд. євро), який погіршився на 24,1 млрд євро через споживання асигнувань в рамках заходів «Плану надзвичайних заходів проти санітарної кризи». Наступного року Мінекономіки Франції очікує поліпшення ситуації із показником сальдо бюджету на рівні до - 143,4 млрд євро. (+54,0 млрд євро).
Протягом 2021 продовжено реалізацію т.зв. «Плану відновлення Франції», значна частина бюджету якого призначена, насамперед, для підтримки малих та середніх підприємств. В рамках «Плану» для реалізації експорту залучено нові інструменти, а саме: ваучери на відновлення експорту, ваучери на відновлення міжнародного волонтерства в компаніях (VIE), фінансування цифрових інструментів пошуку експорту та просування французьких брендів, створення галузевих електронних виставкових майданчиків, страхування ринкових досліджень. Зазначені заходи доповнюють попередньо запроваджені французьким урядом інструменти, спрямовані на загальну підтримку економіки (державне гарантування кредитів, часткова зайнятість, фонд солідарності, відстрочка податкових і соціальних платежів, тощо) та на допомогу окремим галузям (авіабудування, автомобілебудування, туризм).
12 жовтня 2021 президентом Франції було оприлюднено інвестиційний план Франції до 2030 («France 2030»). Вказаний інвестиційний план вартістю 30 млрд. євро є продовженням Плану відновлення економіки Франції, попередньо запровадженого у 2020. «France 2030» протягом наступних 5 років повинен надати можливість скоротити французьке промислове відставання, сприяти залученню інвестицій в інноваційні технології та створенню нових промислових і технологічних секторів, а також підтримати екологічний перехід.
До основних цілей плану «France 2030» належать такі: сприяння появі пропозиції малих модульних реакторів (SMR) до 2035 та підтримка інноваційних проєктів у цьому секторі; набуття лідерства у сферах зеленого водню та відновлюваних джерел енергії у 2030; декарбонізація промисловості для виконання зобов’язання щодо скорочення викидів парникових газів на 35% у цьому секторі у період з 2015 по 2030; виробництво у Франції до 2030 майже 2 млн. одиниць електричних і гібридних транспортних засобів; виробництво до 2030 року першого низьковуглецевого літального апарату; збільшення інвестицій в здорове, стійке харчування з метою прискорення аграрної та продовольчої революції, в якій Франція є провідною країною; виготовлення у Франції щонайменше 20 медичних біопрепаратів, зокрема для боротьби проти раку та хронічних захворювань, у тому числі пов’язаних із віком; створення новітніх медичних виробів; захоплення лідерства у створенні культурного та творчого контенту; участь у програмах із дослідження космосу; інвестування у сферу вивчення морських глибин.
Для досягнення вказаних амбітних цілей Францією ініційовано запровадження окремих стратегій розвитку ключових секторів економіки.
У цьому контексті урядом Франції прийнято Національну стратегію розвитку безвуглецевого водню, згідно з якою у згадану сферу планується інвестувати близько €7 млрд до 2030 (€2 млрд з яких до 2022 в рамках Плану відновлення економіки Франції). Основними принципами Стратегії визначені декарбонізація промисловості для досягнення вуглецевої нейтральності у 2050 шляхом мобілізації водневої галузі Франції, розвиток важких транспортних засобів на водні, надання підтримки дослідженням, інноваціям та розвитку компетенцій. Метою Стратегії визначено пришвидшення здобуття технологічної досконалості основних компонентів у ланцюзі доданої вартості та швидкий перехід на промислові масштаби виробництва для значного зниження вартості продукції. Разом з цим, для забезпечення ефективної реалізації Стратегії прийняте рішення щодо створення Національної ради з питань водню, яка збиратиметься в рамках Національної ради з питань промисловості, а також до її складу входитиме інституція Регіони Франції.
Для отримання лідерства на міжнародному рівні у сфері квантових технологій Францією прийнято Національну стратегію з розвитку квантових технологій яка містить такі елементи: отримання нових засобів для дослідників, в тому числі для освітнього процесу, а також для стартапів та виробництв; розвиток квантової інформатики; залучення інвестицій у будь-які квантові технології: сфера комунікації, створення датчиків, криптографія. В рамках стратегії передбачається залучення 1,8 млрд. євро протягом наступних 5 років, 1 млрд. з яких буде виділено державою.
Разом з цим, відповідно до Національної стратегії розвитку штучного інтелекту, яка позиціонує Францію як одного зі світових лідерів у цій сфері, на першому етапі планується виділити 1,5 млрд. євро. Згідно з другим етапом Стратегії для збільшення кількості талановитих спеціалістів, які навчаються в цій галузі, та прискорення потенціалу досліджень і розробок у сфері ШІ, планується виділити 2,22 млрд. євро протягом наступних п’яти років (1,5 млрд євро – державне фінансування та 506 млн євро – приватне співфінансування).
Санітарна криза Covid-19 підкреслила необхідність посилення промислової та медичної автономії Франції, а також важливість отримання від держави підтримки компаній, які здійснюють релокалізацію виробництва або розробляють інноваційні методи лікування. З цією метою уряд Франції розробив набір фінансових інструментів, спрямованих на підтримку промислових проєктів, які беруть участь у боротьбі з Covid-19. Це допомогло залучити 1,42 млрд. євро в промислові інвестиції, включаючи 683 мілн. євро державних коштів, а також створити 6000 робочих місць.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але ви можете вільно користуватися ним.