Міжрегіональне співробітництво між Україною та Францією
Опубліковано 27 травня 2022 року о 00:05

Посольство на постійній основі працює над розвитком співробітництва між Україною та Францією на регіональному рівні у торговельно-економічній, культурно-освітній та туристичній галузі.

Наразі на території Франції діють Почесні консульства України у Новій-Аквитанії та О-де-Франс на чолі з Л.Фортеном та Е.Мурманом відповідно. Відкриття, зокрема, Почесного консульства України в О-де-Франс дозволило пожвавити контакти в рамках міжрегіональних побратимських зв’язків між Ліллем та Харковом, вперше встановлених ще в 1978 р. (оновлену Угоду укладено в червні 1998 р. в м.Лілль). Завдяки зусиллям Почесного консула Е.Мурмана вдалося домогтися перейменування одного з мостів у Ліллі з Kharkov на Kharkiv відповідно до транслітерації з української мови.

В січні 2020 р. попередній Посол України у Франції О.Шамшур взяв участь у ІІІ Асамблеї міст з питань майбутнього Східного партнерства ЄС на тему "Майбутня політика східного сусідства: зосередитися навколо територіальних органів влади", що відбулася в мм.Тур та Орлеан (регіон Сантр-Валь-де-Луар).

Цей захід було організовано завдяки Французькій асоціації Ради європейських муніципалітетів та регіонів (AFCCRE), Асоціації міст України (AUC) та Асоціації міст Польщі (ZMP), а також за підтримки Міністерства Європи та закордонних справ Французької Республіки, Європейської Комісії та Ради європейських муніципалітетів і регіонів, яка сприяла укладенню стратегічного партнерства з мережею PLATFORMA.

Перша така Асамблея відбулася в червні 2018 р. в м.Сен-Бріє (регіон Бретань). Вона була присвячена україно-франко-польському регіональному співробітництву за участі мерів кількох українських міст та представників Дніпропетровської, Донецької, Херсонської і Волинської областей, представників центральної влади Франції та керівництва регіону Бретань, мерів французьких міст, представників французьких і польських асоціацій, які опікуються міжрегіональним співробітництвом у рамках використання фондів ЄС, представників французьких компаній, які працюють в Україні, а також Посольства України у Франції.

Друга Асамблея була проведена у квітні 2019 р. в Києві і була присвячена співробітництву між органами місцевого самоврядування у контексті стратегії розвитку Східного партнерства 2020. У заході взяла участь численна французька делегація, а також близько 40 представників місцевих громад України, Польщі та інших країн.

Певним пожвавленням позначилися побратимські відносини між мм.Одеса та Марсель, укладені в 1972 р. Зокрема, 3-4 жовтня 2019 р. Одесу відвідав новопризначений Посол Франції в Україні Е. де Понсен, де зустрівся з Одеським міським головою Г.Трухановим і презентував Почесного консула Франції в Одесі Е.Городецького. У свою чергу, 25-29 листопада 2019 р. одеська делегація на чолі з Г.Трухановим відвідала Марсель з метою урочистого відкриття арт-об’єкту «Якір-серце» - туристичного символу Одеси.

Дуже важливою в галузі міжрегіонального децентралізованого співробітництва стала допомога французького уряду у вигляді надання пільгового кредиту в розмірі 64 млн. євро на підтримку унікального для України інвестиційного проекту з управління водними ресурсами у м.Маріуполі на підставі відповідної Рамкової угоди. 29 жовтня 2019 р. у ході проведення першого Міжнародного інвестиційного форуму «RE:think. Invest in Ukraine» була підписана Декларація про наміри між Урядом Франції, Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та Маріупольською міською радою щодо проекту реконструкції муніципальної інфраструктури з водопостачання та водовідведення у місті Маріуполь. 17 липня 2020 р. у Маріуполі відбулася урочиста церемонія присвячена офіційному запуску проекту. Введення в експлуатацію – 2023-24 рр. Сума контракту – близько 90 млн євро, з яких 64 млн - позика Держказначейства Франції. Відсоткова ставка – 0,08% річних, кредит строком на 30 років, відстрочка оплати кредиту – 10 років (до 2031 р.).

Наразі триває опрацювання проекту реконструкції системи водопостачання (проводяться технічні консультації, оцінка проекту французькою стороною, візити на об’єкт зацікавлених у проекті компаній) в Луганській області загальною вартістю 70 млн. євро за позикою Держказначейства Франції.

У 2021 році вдалося відновити побратимські відносини між мм.Бельфор та Запоріжжя, укладені ще 2 липня 1967 р. В історичній ретроспективі між містами в основному проводився обмін офіційними візитами, були налагоджені туристичні обміни, організовувалися фотовиставки, виставки картин, дитячих малюнків, сувенірів, створювалися клуби інтернаціональної дружби.

Цього разу французька сторона висловила зацікавленість у відновленні та активізації співробітництва із Запоріжжям як в економічній сфері, так і в інших сферах суспільного життя. За попередньою домовленістю, Бельфор готовий прийняти делегацію м.Запоріжжя для предметного обговорення спільних взаємовигідних проєктів. В свою чергу, французька сторона також погодилася з пропозицією щодо можливого приїзду до м.Запоріжжя.

Торгово-промислова палата території Бельфор теж висловила зацікавленість у поглибленні міжнародної економічної кооперації як із підприємствами та асоціаціями м.Запоріжжя, так і з Україною загалом. У цьому контексті побратимські відносини можуть представляти засоби для взаємовигідних економічних обмінів. Зокрема, у травні 2021 року французькою ТПП було організовано ознайомчий вебінар для представників регіональних компаній щодо ведення бізнесу в країнах Центральної та Східної Європи (включно з Україною).

З 2019 року, в рамках децентралізованого співробітництва, підтримуваного МЗС Франції за участю Асоціації Vitagora, продовжує активно розвиватися співпраця між французьким містом Діжон та українською Вінницею. 15 квітня цього року 5 агропромислових підприємств та 2 наукові установи області підписали Меморандум про створення інноваційного агропромислового кластера «AgroVin» в рамках програми децентралізованої співпраці МЗС Франції. Зараз розроблена дорожня карта розвитку агрокластеру, а також здійснюються установчі й організаційні заходи. 

У липні 2021 р. офіційна делегація Вінницької області вчергове відвідала Французьку Республіку і зустрілася з керівництвом міста Діжон та регіону Бургундія, представниками французького кластера Vitagora та компанії Beten International.

Віце-мер Діжона С.Зівковіц запропонувала вінницьким виробникам – членам АгроКластера «AgroVin» – виставковий майданчик у Міжнародному містечку гастрономії для представлення своїх товарів у виставкових заходах, які пройдуть у Діжоні у квітні наступного року.

Започаткування й розвиток партнерських відносин між Вінниччиною та Діжоном стало можливим завдяки зусиллям компанії Beten International на чолі з Ж.Рошем.

Окрім цього Ж.Рош створив і очолив в Україні Франко-українську Асоціацію «Бальзак-Ганська» з метою налагодження співпраці та прокладення туристичного маршруту місцями, пов’язаними з життям і творчістю О.де Бальзака в Україні та Франції. Зокрема, йдеться про колишній маєток Ганських в с.Верхівня на Житомирщині, де в 1847–1850 рр. мешкав французький письменник. Ведеться робота в напрямку «поріднення» маєтку Ганських у Верхівні з замком Саше (поблизу м.Тур, Франція), де створено Музей О.де Бальзака. В замку Саше в 1825-1848 рр. неодноразово мешкав і працював над написанням своїх творів О.де Бальзак.  У квітні 2018 р. в Бердичеві в присутності вже колишньої Посла Франції в Україні І.Дюмон (наразі дипломатичний радник Президента Франції Е.Макрона) було відкрито Культурно-соціальний центр «Бальзак» в торговельному центрі Бальзак, інвестором якого є Ж.Рош та його компанія Beten International.

Після пом’якшення карантинних заходів, запроваджених на території Франції у зв’язку з пандемією, викликаною COVID-19, чинний Посол України у Франції В.Омельченко у травні 2021 р. здійснив робоче відрядження до м.Бордо, в ході якого зустрівся з новообраним мером Бордо П.Урміком, керівництвом Метрополії, Префектури Бордо та Регіональної ради Нової-Аквитанії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux