Правовий порядок вирішення питання у разі вилучення дитини на території Франції
Опубліковано 12 лютого 2024 року о 15:06

ПРАВОВИЙ ПОРЯДОК ВИРІШЕННЯ СІМЕЙНИХ СПОРІВ ТА БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ У РАЗІ ВИЛУЧЕННЯ ДИТИНИ

ОТРИМАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

У Франції судовими суб'єктами у справах сім'ї є переважно судді у справах сім'їЇх слід відрізняти від суддів у справах неповнолітніх, які уповноважені розглядати справи неповнолітніх, що перебувають у небезпеці, та неповнолітніх правопорушників.

Суддя сімейного суду - це мировий суддя судової інстанції, який розглядає спори, пов'язані з розлученням, батьківськими правами та аліментними зобов'язаннями.

  • Розлучення

Існує чотири категорії розлучень. Деякі види розлучень розглядаются в судовому порядку і вимагають слухання в суді по сімейним справам: це стосується розірвання шлюбу з вини подружжя, розлучення в зв’язку з остаточним припиненням сімейного життя, та розлучення з прийняття принципу розірвання шлюбу. На відміну від цього, розірвання шлюбу за взаємною згодою є мирним розлученням, яке не потребує розгляду справи в сімейному суді яка є дієздатною, бажає бути заслуханою в сімейному суді, або якщо над одним із подружжя встановлено режим правового захисту - опіка, піклування, тощо).

У всіх випадках для розірвання шлюбу участь адвоката є обов'язковою. Саме адвокат передає справу до сімейного суду.

Якщо ресурсів заявника недостатньо, він може отримати правову допомогу для повного або часткового покриття витрат на провадження (адвокат, судовий уповноважений [1], перекладач тощо). В іншому випадку, витрати на адвоката та перекладача, зокрема, покладаються на сторони. 

___________________________________

[1] Commissaire de justice - нова професія у Франції яка виникла внаслідок об'єднання професій державного виконавця (huissier de justice) та аукціоніста (commissaire-priseur)

  У разі виникнення спору щодо здійснення батьківських прав (наприклад, щодо звичайного місця проживання дітей, права на відвідування та проживання, утримання) батьки, незалежно від того, перебувають вони у шлюбі чи ні, зобов'язані передати справу на розгляд до сімейного суду.

Для цього вони заповнюють спеціальний формуляр. Допомога адвоката не є обов'язковою.

Суддя сімейного суду може:

визначити звичайне місце проживання дитини в будинку одного з батьків та умови права доступу та проживання другого з батьків, або визначити почергове місце проживання, або змінити заходи, вже визначені суддею у справах про розлучення або іншим суддею у справах про сімейні стосунки;

доручити виключне здійснення батьківських прав одному з батьків (наприклад, у разі відсутності, насильства або недієздатності другого з батьків);

вирішити спір, пов'язаний зі здійсненням батьківських прав у разі конфлікту або відсутності другого з батьків (наприклад, дозвіл на вступ до школи, вакцинацію, операцію, заборону на виїзд з країни).

Основним принципом, яким керується суд при вирішенні сімейних справ, є інтерес дитини (стаття 373-2-6 Цивільного кодексу).

Заслуховування дитини є обов'язковим, якщо вона про це просить (стаття 388-1 Цивільного кодексу).

Делегування батьківських прав полягає у передачі прав та обов'язків батьків щодо своїх дітей третій особі з метою надання допомоги у їх навчанні та вихованні. Ця передача може бути частковою або повною. Цей захід є тимчасовим і застосовується лише в тому випадку, якщо він відповідає інтересам дитини.

Делегованою третьою особою може бути член сім'ї або особа, що приймає дитину (наприклад, дорослий, який супроводжує неповнолітню особу після прибуття до Франції).

Існує два випадки делегування здійснення батьківських прав:

  • Добровільне делегування, про яке просять батьки у випадках, наприклад, роздільного проживання, хвороби, госпіталізації або ув'язнення (ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу);
  • Примусова передача, яка здійснюється на вимогу закладу або відомчої служби у справах дітей, яка взяла дитину, або особи, яка взяла дитину, або члена сім'ї, у разі неможливості здійснення батьками своїх прав та обов'язків щодо дитини (наприклад, фізична відсутність батьків на території країни) (ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу).

Делегування здійснення батьківських прав призначається сімейним судом за клопотанням.

Процедура делегування батьківських прав вимагає виклику обох батьків на слухання, що на практиці може викликати складнощі.

  • Опіка над неповнолітньою особою

Опіка - це захід правового захисту особистості та майна неповнолітнього.

Вона призначається сімейним суддею - як суддя з питань опіки над неповнолітніми - коли батьки дитини померли або позбавлені батьківських прав (оскільки вони не можуть виразити свою волю через недієздатність, відсутність або з будь-якої іншої причини), або коли у дитини немає батька чи матері.

Заява про встановлення опіки може бути подана на звичайному папері або з використанням спеціального бланку.

Зазвичай опіка ґрунтується на сімейних відносинах і організована навколо:

  • сімейної ради, що складається щонайменше з чотирьох осіб, які мають емоційний зв'язок із неповнолітнім (це можуть бути члени сім'ї, родичі або навіть члени асоціації)
  • опікуна, призначуваного сімейною радою з-поміж її членів, який відповідає за піклування про неповнолітнього і представляє його в усіх актах цивільного життя. На практиці це особа, яка приймає неповнолітнього.

Якщо сімейна опіка залишається вакантною, суддя з опіки передає її президенту департаментської ради*  [2] (стаття 411 Цивільного кодексу).

__________________________________

[2] Голова відомчої ради

В рамках цієї відомчої опіки служба у справах дітей має прерогативи щодо здійснення батьківських прав та управління майном неповнолітньої особи.

Опіка є найбільш захисним заходом інтересів неповнолітнього, оскільки дозволяє представляти неповнолітнього у всіх актах громадянського життя. Однак для цього необхідно заздалегідь упевнитися, що дитина перебуває в одній із ситуацій, які дають змогу встановити опікунство (батьки дитини померли або позбавлені батьківських прав; неповнолітній сирота).

  • Права дитини по відношенню до третіх осіб

Неповнолітня особа має право підтримувати особисті стосунки з третіми особами (наприклад, бабусями, дідусями, братами і сестрами, колишніми вітчимами і мачухами), незалежно від статусу неповнолітньої особи (під опікою чи ні) і становища батьків (проживають окремо, в парі, або делегували батьківські права).

Зокрема, що стосується прав бабусь і дідусів, то в разі конфлікту з батьками або особою, яка володіє батьківськими правами, вони можуть звернутися за сімейною медіацією, або передати справу до сімейного суду за місцем проживання дитини. Необхідна допомога адвоката. Саме адвокат передає справу до суду із сімейних справ.

Залежно від інтересів дитини та її потреб, суддя сімейного суду може або вирішити стосунки між дитиною та її бабусею і дідусем і встановити права відвідування або навіть проживання щодо бабусі й дідуся, або відмовити дитині у відносинах з бабусею і дідусем.

                     ІІІ.  Вилучення дитини

Рішення про вилучення дитини у разі встановлення ознак щодо недбайливої поведінки та неналежного батьківської турботи, порушення прав дитини приймає спочатку Прокурор, а згодом Трибунал у справах дітей. Зазвичай саме адвокат при Трибуналі у справах дітей обирається і може бути запрошений запропонований для захисту прав батьку або батькам у суді, на договірній платній основі або безоплатно.

Батько або батьки вилученої дитини для отримання повної інформації щодо обставин вилучення та місця органу тимчасового утримання дитини мають одночасно право звернутися до Національної сервісної служби України з метою застосування Гаазької Конвенції  про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей 1996 року. Посольство України у Франції не має повноважень на отримання такої інформації і не може виступати захисником від імені батьків у Суді у справах дітей.

Громадяни України, які прибули у Францію та отримали тут тимчасовий захист, часом стикаються з ситуаціями, де їм потрібна кваліфікована юридична допомога.

Далі ми пояснюємо, в яких випадках вам не обійтися без допомоги адвоката та як у Франції можна отримати юридичну або юридично-адміністративну допомогу. Зокрема розглянемо види допомоги, які на громадських засадах можуть надати адвокати (avocats) та правові захисники (défenseurs des droits). Адвокати Зазвичай адвокатські послуги у Франції є платними: деякі адвокати працюють за принципом forfait (фіксованої загальної суми оплати), інші працюють погодинно, тобто на основі погодинного гонорару та відповідно до витраченого на справу часу. В деякий справах також можлива часткова оплата послуг адвоката залежно від результату (honoraire de résultat) — відповідно до отриманих для клієнта сум. Зазвичай перша консультація адвоката є платною. Однак при меріях ви можете отримати безплатну юридичну консультацію. Потрапити на консультацію адвоката при мерії можна тільки за попереднім записом. Для цього перевірте сайт мерії за вашим місцем проживання на предмет безплатної юридичної допомоги (aides juridiques gratuites). Наприклад, на сайті паризької мерії ви можете знайти окремий розділ, присвячений цьому питанню. Відвідати сайт паризької мерії https://www.paris.fr/pages/les-aides-juridiques-gratuites-pres-de-chez-vous-2081

Також ви можете отримати безоплатну першу юридичну консультацію в таких місцях, як пункти доступу до права (points d accès au droit / PAD).

Сайт пункту доступу №1

https://www.paris.fr/lieux/points-d-acces-au-droit-pad/tous-les-horaires

Сайт пункту доступу №2

https://www.tribunal-de-paris.justice.fr/sites/default/files/2021-10/Info%20fonctionnement%20PAD%2029-09-2021.pdf

Іще можна звернутися до Будинку правосуддя
 та права (Maison de la justice et du droit / MJD). Звернутись https://www.paris.fr/lieux/maisons-de-la-justice-et-du-droit-mjd/tous-les-horaires

Існують програми доступу до права, які проводить ваше місто. Так, наприклад, у Парижі в різних місцях організовують пункти для юридичних консультацій від спеціалістів-волонтерів Паризької колегії адвокатів за програмою «Barreau Solidarité» Відкрити програму https://www.barreausolidarite.org/ Зокрема щотижнево отримати безкоштовну консультацію можна в рамках проекту «Bus de solidarité» в різних куточках Парижа. Отримати консультацію https://www.barreausolidarite.org/nos-actions/bus-solidarite.html

Крім того юристи регулярно проводять консультації в приміщеннях деяких асоціацій: «Médecins du monde», «Armée du salut», «Autremonde» тощо. Деякі з цих консультацій відбуваються виключно в телефонному режимі та з певних галузей права. Великі асоціації, що спеціалізуються на захисті прав іноземців, також організовують безплатні консультації зі своїми юристами. Звичайно, йдучи до французького правника, слід мати на увазі дві речі: час і переклад. Зазвичай на безплатну юридичну консультацію слід записатися. Вам також можуть її запропонувати провести у телефонному режимі.

В будь-якому випадку заздалегідь подбайте про усний переклад, якщо відчуваєте в цьому потребу. Знайдіть або франкомовного друга, або волонтера, готового вас супроводити. Треба відзначити, що надавати юридичні послуги можуть тільки адвокати. Перевірити, що людина, до якої ви звернулися по допомогу, дійсно є адвокатом, можна завдяки Довідникові адвокатів Франції від Національної ради адвокатських колегій (Annuaire des avocats de France du Conseil national des barreaux / CNB (ЦМВ), який ви знайдете на їхньому сайті.

Перейти на сайт https://www.cnb.avocat.fr/fr/annuaire-des-avocats-de-france

Якщо у вас скромні доходи, але вам вкрай потрібна допомога адвоката в судових процедурах, ви можете скористатися з державної допомоги aide juridictionnelle. Скористатись допомогою https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F18074

Така допомога передбачає, що держава бере на себе видатки, пов язані з вашою юридичною процедурою (кримінальною, цивільною чи адміністративною). Вона може покривати витрати на адвоката, нотаріуса, проведення призначеної експертизи абощо. Наголошуємо, що цим видом допомоги можна скористатися, як правило, якщо ви постійно проживаєте у Франції. В деяких випадках її надають також особам, які не мають постійного проживання у Франції (неповнолітнім, підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, жертвам злочинів та іншим). Так або вам призначать адвоката в рамках цієї державної допомоги, або ви наперед самостійно знайдете адвоката, який за свої послуги погодиться отримувати винагороду, передбачену aide juridictionnelle. Окрім того деякі види страхування житла містять пункт про юридичний захист, що дозволяє оплачувати адвоката в низці випадків на обмежену суму.

В яких випадках вам точно потрібен адвокат? Найімовірніше він знадобиться в судових процедурах. Однак критерії необхідності бути представленим у суді доволі технічні: це залежить зокрема від суми справи та галузі. Відтак у деяких судових процедурах сторін має обов язково представляти адвокат, у інших це не є обов язковим. Наприклад, представництво адвокатом є обов'язковим у справах про розлучення, позбавлення батьківських прав, коли сума, що становить об’єкт процедури перевищує 10 000 євро, а також у справах про відшкодування фізичних ушкоджень, у більшості спадкових справ і в деяких видах кримінальних справ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux