Політичні відносини між Україною та Францією
Опубліковано 08 травня 2020 року о 12:00

 Сучасні взаємини між Україною та Францією спираються на давні історичні зв’язки, пов’язані людськими долями та взаємною симпатією між українським та французьким народами, що беруть початок від родичання київських князів з французьким королівським домом (донька Ярослава Мудрого - Анна Київська –  була дружиною французького короля Генріха I Капета, королевою Франції, матір’ю майбутнього короля Філіпа І) до спільної участі у перемозі над фашизмом.

Давні історичні та дипломатичні контакти (навіть за радянських часів з грудня 1962 року в Парижі функціонувало Постійне представництво України при ЮНЕСКО) дозволили швидко розбудувати українсько-французькі дипломатичні відносини за всіма напрямками двостороннього співробітництва.

Франція стала однією з перших країн Західної Європи, що офіційно визнали незалежність України. Це сталося 27 грудня 1991 року. 23-24 січня 1992 року відбувся перший візит Міністра закордонних справ Франції Р.Дюма до незалежної України, під час якого було підписано Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Францією. У цьому ж році Генеральне консульство Франції в Україні було перетворено на Посольство, а у вересні 1993 року було відкрито Посольство України у Франції.

Наступні роки позначилися поступовим зміцненням двосторонніх відносин, які значно посилилися після початку російської агресії проти України у 2014 р., коли Франція висловила однозначну політичну підтримку нашій державі, засудивши анексію Криму і підтвердивши відданість суверенітету України у її міжнародно визнаних кордонах.

Пізніше, після поширення військової агресії на східні території «материкової» України, Франція разом з Німеччиною стала лідером дипломатичних зусиль з врегулювання ситуації, ставши ініціатором переговорного процесу у так званому «нормандському» форматі.

Окрім взаємодії у «нормандському» форматі, починаючи з 2014 року має місце безпрецедентна активізація українсько-французьких контактів.


Останні контакти:

23-24 січня 2018 р. – візит до Франції Міністра закордонних справ України П.Клімкіна

4-6 лютого 2018 р. – візит до Франції Міністра закордонних справ України П.Клімкіна

22-23 березня 2018 р. – візит до Києва Міністра у справах Європи та закордонних справах Франції Ж.-І. Ле Дріана.

6 квітня 2018 р. – Президент України П.Порошенко зустрівся з делегацією французьких парламентарів на чолі з Головою групи дружби «Франція-Україна» у Національних зборах Франції Валерією Фор-Мунтян.

10 травня 2018 р. – зустріч Президента України П.Порошенка у тристоронньому форматі з Президентом Франції Е.Макроном та Канцлером Німеччини А.Меркель (Аахен).

11 червня 2018 р. – офіційний візит до Парижа Голови ВР України А.Парубія.

16 червня 2018 р. – телефонна розмова Президента України П.Порошенка з Президентом Франції Е.Макроном.

12 липня 2018 р.  – зустріч Президента України П.О. Порошенка з Президентом Франції Е.Макроном у Брюсселі (у рамках саміту НАТО).

10-11 листопада 2018 р. – Візит Президента України П.Порошенка до Парижа з метою  участі у заходах з нагоди 100-річчя перемир’я у Першій світовій війні та у «Паризькому форумі заради миру» на запрошення Президента Франції Е.Макрона. Відбулася тристороння зустріч разом з А.Меркель.

 

2019 рік

12 квітня 2019 р.  – зустріч Президента України П.О. Порошенка з Президентом Франції Е.Макроном у рамках робочого візиту до Франції.

12 квітня 2019 р. – зустріч Президента України В.О.Зеленського (у якості кандидата в президенти) з Президентом Франції Е.Макроном.

20 травня 2019 р. – Державний секретар при Міністрі Європи та закордонних справ Франції А. де Моншален очолила делегацію Французької Республіки на церемонії інавгурації Президента України В.О.Зеленського.

30-31 травня 2019 р. – візит до Києва Міністра у справах Європи та закордонних справах Франції Ж.-І. Ле Дріана.

17 червня 2019 р. – офіційний візит Президента України В.Зеленського до Франції.

12 липня 2019 р. –  зустріч у «нормандському» форматі на рівні дипломатичних радників президентів, м.Париж.

7 серпня 2019 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.

29 серпня 2019 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.

15 листопада 2019 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.

5 грудня 2019 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.

9 грудня 2019 р. – зустріч Президента України В.Зеленського та Президента Франції Е.Макрона на саміті у «нормандському» форматі (м.Париж).


2020 рік:


11 січня 2020 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.

27 квітня 2020 р. телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Франції Е.Макроном.


Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Змішана українсько-французька міжурядова комісія з економічного співробітництва.

30 жовтня 2018 р. в Києві, після 7 років перерви, відбулося сьоме засідання Французько-української міжурядової економічної комісії за участі Державного секретаря МЗС Франції Жана-Батіста Лемуана. За підсумками засідання було домовлено про активізацію співробітництва у сфері сільського господарства, транспорту, інфраструктури, енергоефективності та розвитку альтеративних джерел енергії, в ІТ-галузі та кібербезпеці,  реалізації інвестиційних проектів. 

У складі Комісії створено чотири галузеві робочі групи:

- українсько-французька робоча група з питань сільського господарства. Для обміну інформацією з питань моніторингу ринків зерна, логістики в зерновому секторі, проводяться зустрічі з представниками французької агенції департаменту стратегії та економічного розвитку. Продовжується співпраця у рамках Меморандуму про партнерство з агенцією FranceAgriMer, також вивчається французький досвід реалізації земельної реформи. З метою поглиблення співробітництва в аграрній сфері з французькою стороною планується організувати проведення тематичних семінарів з питань економічного аналізу, відомчої статистики, балансу попиту та пропозиції агропродовольчої продукції, прогнозування розвитку галузі аграрного сектору на коротку та середню перспективу.

- українсько-французька робоча група з енергетики та охорони навколишнього природного середовища, формат якої планується змінити Міністерством енергетики та захисту довкілля. Перше засідання робочої групи планується у 2020 році.

- робоча група з питань транспорту.

- робоча група з питань промисловості.

Проведення 8 засідання змішаної українсько-французької міжурядової комісії з економічного співробітництва було заплановано на 13 березня 2020 року у м. Париж, однак, через загрозу та зростання масштабів поширення епідемії  COVID-19 захід було відтерміновано на невизначений період.


Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 72. Ключові документи: 

Договір про взаєморозуміння та співробітництво між Україною і Французькою Республікою (16.06.1992); Угода між Урядом України і Урядом Французької Республіки про взаємне сприяння та взаємний захист інвестицій (03.05.1994); Угода між Урядом України і Урядом Французької Республіки про культурне, науково-технічне співробітництво (19.10.1995); Конвенція між Урядом України і Урядом Французької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (31.01.1997); Спільна декларація Президента України та Президента Французької Республіки (22.04.2015).

  Міжпарламентське співробітництво:

У Верховній Раді України, Національних зборах та Сенаті Франції функціонують групи дружби "Франція-Україна", головними завданнями яких є сприяння розвитку міжпарламентського співробітництва між законодавчими органами двох країн, налагодженню регулярних зв’язків на рівні комітетів і комісій обох парламентів, реалізації ініціатив щодо подальшої співпраці на парламентському рівні, поширенню двосторонніх контактів на регіональному рівні.

Протягом останніх років відбулись такі парламентські візити:

1-7 квітня 2018 р. відбувся робочий візит в Україну делегації Групи дружби «Франція-Україна» у складі 6 депутатів на чолі з Головою Групи дружби В.Фор Мунтян.

11 червня 2018 р. відбувся офіційний візит до Франції Голови ВР України А.Парубія на запрошення Голови Сенату Франції. 

11-13 жовтня 2018 р. в рамках ініціативи «Європейський парламент – Верховна рада України: «Діалоги Жана Моне» заради миру та демократії» відбувся робочий візит до Франції делегації ВР України на чолі з Головою ВРУ А.Парубієм.

12 жовтня 2018 р. в Києві відбулася зустріч керівництва Комітетів ВРУ у закордонних справах та з питань європейської інтеграції Г.Гопко та М.Іонової з членом Сенату Франції О.Кадіком.

14 листопада 2018 р. відбувся візит в Україну віце-президента Групи дружби Франція-Україна Сенату Франції Ж.-І.Лєконта. 

28 січня 2019 р. в Парижі відбулась зустріч народного депутата України, голови Меджлісу кримськотатарського народу Р.Чубарова з віце-президентом Групи дружби Франція-Україна Національних зборів Франції Ф.Мішель-Клейсбауером. 

5 березня 2019 р. відбулась зустріч народного депутата України, співголови Групи дружби Україна-Франція О.Гончаренка з головою Групи дружби Франція-Україна Сенату Франції Е.Мореєм, віце-президентами цієї групи Ж.-І.Лєконтом та Н.Дюрантон. 

29-31 березня 2019 р. декілька французьких парламентаріїв взяли участь у спостережній місії під час президентських виборів в Україні 31 березня. Зокрема, як міжнародні спостерігачі від ПАРЄ, ПА НАТО та від Франції нашу країну відвідали члени Сенату А.Валліні, Ж.Ле Не, Н.Дюрантон, Ж.-І.Лєконт, а також депутат Нацзборів Ф.Мішель-Клєсбауер. Усі вони висловили позитивні оцінки організації виборів в Україні.

20-22 липня 2019 р. у спостережній місії під час дочасних парламентських виборів в Україні 21 липня як міжнародний спостерігач від ПА НАТО взяв участь депутат Нацзборів Ф.Мішель-Клєсбауер.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux