Повномашстабна війна росії проти України внесла свої корективи у розвиток економічних відносин між Україною та світом. Відповідно, починаючи з 2022 року і до закінчення періоду дії правового режиму воєнного стану з метою запобігання можливості визначення слабких місць економіки та (опосередковано) обороноздатності України статистична інформація щодо зовнішньої торгівлі товарами України за географічною структурою не оприлюднюється Держстатом у відкритому доступі на його офіційному сайті згідно з пунктом 5 розділу Х Методологічних положень державного статистичного спостереження «Зовнішня торгівля товарами», затверджених наказом Держстату від 30.12.2022 № 449.
За наявною інформацією, отриманою від Мінекономіки України, за січень-липень 2023 року товарообіг між Україною та Францією склав 1237,7 млн дол. США, що на 15,7% більше обсягів торгівлі товарами за відповідний період минулого року. Обсяги експорту українських товарів до Франції склали 249,2 млн дол. США та скоротилися на 18,8%, обсяги імпорту зросли на 34,3% та склали 1024,5 млн дол. США. Сальдо за цей період негативне для України і складає 775,3 млн дол. США.
Необхідно відмітити позитивну динаміку українського експорту жирів та олій тваринного походження (18,3%). Крім цього, спостерігалась позитивна динаміка по інших торговельних позиціях: деревини і виробів з деревини (15,5%); насіння і плодів олійних рослин (11,8%); виробів з чорних металів (7,3%); зернових культур (6,4%); меблів (6,0%); залізничних локомотивів (3,5%); залишків і вiдходів харчової промисловості (3,0%); їстівних плодів та горiхів (3,0%); електричних машин (2,6%); молока та молочних продуктів, яєць птиці; натурального меду (1,9%).
У структурі імпорту з Франції домінувало надходження: засобів наземного транспорту крім залізничного (15,8%); різноманітної хімічної продукції (12,7%); фармацевтичної продукції (9,0%); ефірних олій (6,5%); реакторів ядерних, котлів, машин (5,4%); літальних апаратів (4,2%); насіння і плодів олійних рослин (3,4%); електричних машин (3,2%); палива мінерального; нафти і продукти її перегонки (3,1%); зернових культур (2,8%); алкогольні і безалкогольні напої та оцет (2,0%).
Не дивлячись на повномасштабне вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року, українсько-французьке економічне співробітництво мало досить позитивну динаміку протягом року, зокрема в контексті відбудови та надання фінансової допомоги Україні.
За результатами зустрічі Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з Міністром економіки Франції Б. Ле Мером у м. Вашингтон 14.04.2023 р. оголошено про довгостроку фінансову допомогу Франції розміром в 2 млрд.євро.
Забезпечено участь Спеціального представника Президента Франції з питань відбудови України П’єра Ельбронна, Міністра Європи та закордонних справ Франції Катрін Колонни, Міністра економіки Франції Брюно Ле Мера та французьких компаній у Лондонській конференції з відбудови України 21-22 червня 2023 року. В рамках конференції, Франція оголосила про створення механізму страхування інвестицій в Україну від ризиків, пов’язаних з війною, через Французький державний інвестиційний банк (BPI France). Крім того, за результатами конференції, Франція оголосила про надання додаткових 40 мільйонів євро для України у 2023 році. Ця підтримка буде використана в першу чергу для екстреної реконструкції критичної інфраструктури України, обладнання для охорони здоров’я та енергетичної стійкості в очікуванні зими 2024 року.
У липні та листопаді 2023 року відбувся візити представника Президента Франції з питань відбудови України П’єра Ельброна до Києва та Чернігова. Основною темою візитів стали відбудова України у галузях інфраструктури, транспорту, енергетики, охорони здоров’я та соціального захисту, IT та освіти.
Французька агенція з міжнародного технічного співробітництва Expertise France реалізує проєкт багатогалузевої технічної допомоги mAIDan Ukraine/Майдан Україна. Проєкт фінансується Міністерством закордонних справ Франції. Обсяг – 14,5 млн євро на 3 роки. В рамках вказаного фінансування передбачається виділення 1,4 млн євро для відновлення обєктів в м.Чернігів та Чернігівській області. У вересні 2023 року відбулась місія Expertise France в Україну з метою вивчення можливостей відкриття офісу технічної допомоги. Місія відбулась до м. Чернігів, де представники французької організації зустрілись з представниками місцевої та регіональної влади для обговорення потенційних напрямків співпраці.
В ході візиту заступника Міністра інфраструктури України С. Деркача до Парижа 22-24 травня 2023 року, було домовлено підписати Меморандум про співробітництво між Україною та Францією в галузі туризму.
Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері транспорту в ході візиту Міністра транспорту Франції до України у квітні 2023 року. Завершено внутрішньодержавні процедури ратифікації Угоди по постачанню рейок французького виробника "Saarstahl Rail" для компанії "Укрзалізниця".
За сприяння Посольства було проведено переговори щодо виділення пільгового фінансування Держказначейством Франції у розмірі 34 млн євро на реалізацію проекту лікарні на 84 ліжко-місця за модульною (prefabricated) технологією на базі КНП Бородянської селищної ради «Бородянська центральна районна лікарня» в рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння між Французькою асоціацією охорони здоров'я French Healthcare Association та Міністерством охорони здоров'я України;
20 вересня 2023 року за підтримки Посольства України у Французькій Республіці, юридичної компанії BG2V, Казначейства Франції, Багатостороннього агентство з гарантування інвестицій (MIGA), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Bpifrance відбулась конференція “Фінансова підтримка та механізми страхування французьких компаній в Україні у воєнний час”.
Під час заходу учасникам було представлено наявні джерела міжнародного капіталу для підтримки бізнесу, а також можливості страхування інвестиційних ризиків для французьких компаній. У заході взяло участь близько 100 представників французьких компаній, які зацікавлені інвестувати у відновлення України.
Важливим заходом в контексті залучення французьких інвестицій в Україну став візит делегації на чолі з Першим Віце-прем’єр-міністром-Міністром економіки України Ю.Свириденко 08-10 листопада 2023 року, в ході якого було проведено зустрічі з французькими підприємствами асоціації MEDEF International, з Французькою асоціацією підприємств сухопутної оборони та безпеки (GICAT) (гуманітарне розмінування), Міністром внутрішніх справ Франції Ж.Дерманяном, керівником Державного холдингового агентства Франції (Agence des participations de l’Etat (APE)/State Participations Agency), виконавчим Директором AFD, Міністром економіки, фінансів, промислового та цифрового суверенітету Брюно Ле Мером та керівництвом Банку Розвитку Ради Європи.
05 грудня 2023 року за сприяння Посольства спільно з регіоном Іль-де-Франс у м. Париж відбувся Форум з Реконструкції Чернігівської та Київської областей України. Основними темами Форуму стали зміцнення партнерства між регіоном Іль-де-Франс, Україною та муніципалітетами Іль-де-Франс, відбудова Чернігівської та Київської областей, а також проекти економічного розвитку, освітньої та культурної сфери.
Робота з відкриття нових ринків
Вихід українських компаній-виробників та товарів на ринок Франції здійснюється у відповідності до єдиних, гармонізованих правил та стандартів ЄС, положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Окремих національних обмежень щодо доступу груп українських товарів, окрім тимчасових заборон у разі наявності загроз фітосанітарного характеру, французькою стороною не запроваджуються.
Виставкова діяльність та робота в рамках NAZOVNI
Посольство на постійній основі надавало сприяння українським підприємствам, що звертались щодо пошуку партнерів у Франції, зокрема через платформу “Назовні”. Протягом 2023 р. Посольством було опрацьовано 172 запити за допомогою системи "Назовні" щодо експорту українських товарів: олії, курятини, полуфабрикатів, снеків, приправ, кукурудзяних пластівців, сільськогосподарської техніки, товарів легкої промисловості, алкогольних напоїв, меблів, косметики та іншого. Презентації компаній (які зверталися через "Назовні") було надіслано на адресу потенційних партнерів у Франції.
Протягом року Посольство надавало українським компаніям інформацію щодо особливостей експорту до Франції, проведення виставкових заходів, контакти галузевих асоціацій, потенційних партнерів, основних рітейлерів, правил проведення публічних закупівель, тощо
Варто звернути увагу зокрема на активне співробітництво в сфері IT. 04 квітня 2023 року за сприяння Посольства України у Франції спільно з французькою IT асоціацією FrenchTech відбулась презентація ініціатив та проектів співпраці між французькими та українськими технологічними компаніями та стартапами. 14-17 червня 2023 року відбулась офіційна делегація України на міжнародній технологічній конференції Viva Technology. Зокрема на Viva Tech 2023 було презентовано 12 українських стартапів та українську технологічну екосистему в цілому.
В контексті участі українських компаній у виставкових заходах, Посольством України у Франції 19-23 січня 2023 року в Парижі відбулась виставка дизайну та декору "Maison&Objet". У виставці взяло участь близько 22 українських компаній, зокрема таких як: Babai toys, Anzy Home, Cartonic, NEBO v Kvitah , TATTon.me, MEMO , Svoya studio та інші. Окремо на виставці було представлено український стенд “L'art de la résilience / Мистецтво Стійкості. Український дизайн та крафт” за організації MAЇNO , Посольства України у Франції, цифрової платформи Nazovni та підтримки організаторів виставки «Maison&Objet», в якому взяло участь близько 16 українських брендів меблів, посуду, елементів декору та килимів. Посольством було домовлено про безкоштовне виділення площі на Міжнародній виставці «Wine Paris&Vinexpo Paris.» (13-15 лютого 2023 р) для національного стенду. З українського боку було забезпечено участь українських компаній як Chateau Chizay, SHABO, ТМ «Falko», ТМ «Graevo», Artwinery, ТМ «Odessa Prestige».
Посольством України у Франції було проведено перемовини з організаторами виставки «Global Industrie 2023 (07-10 березня 2023 року), в ході яких було домовлено про надання українським компаніям пільгових умов та безкоштовної площі (84 m²) в холі, присвяченому Всесвіту регіонів та країн (l’Univers Régions et Pays).
Домовлено про надання безкоштовної площі у розмірі 9 м2 для українського стенду на виставці органічної продукції “NATEXPO Paris”. Участь у виставці взяли 3 українські компанії (Nutsee, Organic Milk та Galeks Agro).
На запит Посольства організаторами виставки ритуальних послуг FUNÉRAIRE PARIS 2023 було надано знижку для участі українських компаній у заході.
07-11 вересня 2023 року в Парижі відбулася виставка меблів та декору Maison&Objet, на якій за сприяння асоціацій Design4Ukraine, Galerie Sana Morea та Посольства України у Франції взяли участь такі українські бренди: Gunia project, LUMIMO.ART, Maison Di'eN, WoodenDreams, AMAZE, DIZA, llab.design, DONNA Factory, LOFU, PANOPTIKUM COLLECTIONS, WОО, Zegen, Zemna. Додатково на виставці були також представлені такі українські бренди: NEBO V KVITAH, ENJOYTHEWOOD, CARTONIC.
27 вересня 2023 року за сприяння Посольства України у Французькій Республіці, МЗС України, корпорація “Укрвинпром” та NAZOVNI в приміщенні Українського культурного центру у м. Париж відбулася презентація української виноробної галузі “Vine & Wine in Resistance” та дегустація Ukrainian Wine Ambassador для іноземної преси та представників Асоціації іноземних журналістів. Під час заходу, учасники мали можливість продегустувати та оцінити найкращі зразки українського вина таких марок як Chateau Chizay, Cotnar, My Wine, Villa UA, Vino Demidi, Graevo та Fathers Wine.
13 листопада 2023 року за сприяння Посольства відбулась презентація науково-практичного семінару виноробної галузі "Ukraine. Vigne et vin en résistance" в приміщенні університету Сорбонни. Учасникам було представлено вина українських брендів Graevo, Cotnar Hills Vineyard, Chateau Chizay, Prestige Wine Company та Вина Villa UA.
Упродовж останніх років Посольство підтримує конструктивні відносини з організаторами Фонду винної культури та цивілізації вина La Cité du Vin. У цьому зв’язку, за підтримки асоціації Укрвинпром та Посольства, 14 грудня 2023 року у французькому місті Бордо відбулась презентація української виноробної галузі у Фонді винної культури та цивілізації вина La Cité du Vin. Захід відбувся у рамках проекту під назвою “Відкриваємо для себе сорти винограду України”.
Одним із пріоритетних напрямків роботи Посольства стало співробітництво з французькою стороною в аграрному секторі, зокрема підтримка Францією Чорноморського зернового коридору, а також подальша реалізація ініціативи Президента України “Grain from Ukraine”.
Зокрема, 10-11 листопада 2023 року відбувся візит Міністра сільського господарства Франції Марка Фено в Україну. Під час цієї поїздки він провів переговори з Міністром аграрної політики та продовольства України паном Миколою Сольським. За підсумками зустрічі міністри підписали декларацію про наміри, в якій визначено пріоритети двосторонньої співпраці. Міністр також мав змогу поспілкуватися з Віце-прем’єр-міністром України, відповідальною за відносини з Європейським Союзом і НАТО Ольгою Стефанішиною, зустрітися з агенціями ООН, які відповідають за сільське господарство, а також з французькими та українськими представниками сільськогосподарської галузі.
Міністр Марк Фено забезпечив онлайн участь Франції у другому Саміті з продовольчої безпеки “Grain from Ukraine” 25 листопада 2023 року у м. Київ. Зокрема, Фено підтвердив непохитну підтримку Франції ініціативи «Grain from Ukraine», а також створення "коридорів солідарності", які дозволять продовжити експорт українського зерна суходолом та річками. За результатами, Франція долучилася до спільної заяви учасників Саміту.
Економічні показники
Річна інфляція (за 2023 рік) – 4.9%.
Динаміка ВВП (за 2023 рік): +0,8%, прогноз на 2024 р.: +0,2%.
Промислове виробництво (за 3 квартал 2023 року): +0,7%.
Франція займає 6 місце у світі серед країн-експортерів (з часткою у 3,4%).
На експорт працюють 144 400 французьких підприємств.
У 2023 році Франція є 7-ю економічною державою у світі за даними Міжнародного валютного фонду та 3-ю економічною державою в Європі після Німеччини та Великої Британії.
З номінальним ВВП у 3 052 мільярди доларів США, Франція поступається Сполученим Штатам, Китаю, Німеччині, Японії , Індії та Великобританії.
Експорт із Франції (за перші 3 квартали 2022 року)– 439 млрд. євро (+20% порівняно з аналогічним періодом у 2021 р.).
Імпорт до Франції у лютому 2023 р. – 61,5 млрд. євро (-1.2 млрд. відносно -1,5 млрд. у січні 2023 року).
Головні напрямки експорту французької продукції – Німеччина (68,6 млрд. євро), Італія (39,1 млрд. євро), Бельгія (37,2 млрд. євро). Іспанія (36,4 млрд. євро). Сумарно на країни ЄС приходиться 54,3% французького експорту, на Великобританію – 6%, на інші європейські країни – 7,6%, на Азію – 13,7%,на Американські континенти – 10,6%.
Основні країни, з яких Франція імпортує товари: Німеччина (81,4 млрд. євро), Китай (63,8 млрд. євро). Італія (46,3 млрд. євро), Бельгія (45,6 млрд. євро). Сумарно на країни ЄС приходиться 54% французького імпорту, на Великобританію – 3,6%, на інші європейські країни – 7%, на Азію – 19,2%,на Американські континенти - 8%.
Найбільші експортні галузі – аерокосмічна промисловість (23,5 млрд. євро), хімічна та парфумерна промисловості (11,9 млрд. євро), АПК (10,3 млрд. євро), фармацевтична галузь (2,9 млрд. євро).
Галузі, які найбільше залежать від імпорту: енергетика (115.3 млрд. євро), капітальні товари (43,5 млрд. євро), автомобільна промисловість (19,9 млрд. євро), металургія (15,9 млрд. євро).
Експорт послуг із Франції за 2022 р. – 310,1 млрд. євро (+21,9%).
Імпорт послуг до Франції за 2022 р. – 260,2 млрд. євро (+19,4%).