Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво
Опубліковано 21 лютого 2023 року о 17:31

Франція - важливий і надійний торговельний партнер України, один із провідних інвесторів у економіку нашої держави. 

Повномашстабна війна росії проти України внесла свої корективи у розвиток економічних відносин між Україною та світом. Відповідно, Державною службою статистики України не публікувалися дані товарообігу України з іноземними державами за 2022 рік (остання наявна інформація щодо торгівлі товарами з Францією за січень 2022 року - 212, 88 млн.дол.США). Якщо аналізувати дані за 2021 рік, то загальний товарообіг між Україною та Францією становив 3089,7 млн. дол. США (+30,2% порівняно з показниками 2020 року). Зростання товарообігу було спричинене різким збільшенням товарного експорту (+51,3%) та імпорту (+19,6%), у той час як експорт українських послуг виріс на +39,1%. Зовнішньоторговельне сальдо було негативним для України та становило -796,6 млн. дол. США.

Необхідно відмітити позитивну динаміку українського експорту жирів та олій тваринного походження (22,1%). Крім цього, спостерігалась позитивна динаміка по інших торговельних позиціях: насіння і плоди олійних рослин (18,7%), залишки та відходи харчової промисловості (9,8%), чорні метали (7,2 %), деревина та вироби з неї (5,4%), добрива (3,5%), їстівні плоди та горіхи (3,3%), електричні машини (3,2%).

Щодо торгівлі послугами, вартість наданих Україною послуг Франції становила 250,07 млн. дол. США, що на 36,7% більше порівняно з відповідним періодом 2020 року. Основними статтями експорту українських послуг до Франції стали транспортні послуги (39,7%), послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги (36,4%), ділові послуги (16,8%), послуги з переробки матеріальних ресурсів (4,3%).

Станом на кінець 1 півріччя 2021 року прямі інвестиції з Франції в Україну складали 1143,5 млн. дол. США (+105,3 млн. дол. США порівняно з результатами за 2020 рік). Найбільше інвестицій спрямовано у фінансову та страхову діяльність (414 млн. дол. США), оптову та роздрібну торгівлю (241,8 млн. дол. США) та переробну промисловість (146,7 млн. дол. США).

Не дивлячись на повномасштабне вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року, українсько-французьке економічне співробітництво мало досить позитивну динаміку протягом року, зокрема в контексті відбудови та надання фінансової допомоги Україні. Одним із ключових економічних заходів у двосторонніх відносинах цього року став офіційний візит Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля до Парижа 11-14 грудня 2022 року, під час якого було укладено 5 угод з міжнародними партнерами, загальною сумою майже 500 млн євро:

Договір гарантії між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про залучення 300 млн євро кредиту для «Укренерго» на екстрене відновлення мереж електропередачі. Виділені кошти також супроводжуються грантом у розмірі 70 млн євро від Нідерландів на закупівлю високовольтного обладнання;

-      Двостороння угода між Францією та ЄБРР щодо надання екстреної фінансової допомоги на суму 100 млн євро (для потреб «Нафтогазу» та «Укрзалізниці»);

-        Міжурядова угода між Україною та Францією щодо постачання рейок для потреб «Укрзалізниці» виробництва французької компанії Saarstahl на суму до 37,6 млн євро;

-   Довгострокова Дорожня карта між Урядом України та Урядом Франції щодо започаткування програми підтримки цифрової галузі України;

-   Меморандум між «Укравтодором» та французькою компанією Matière про постачання мостів на суму близько 25 млн євро.

Крім того, в рамках Форуму французькою стороною було передано лист про програму надання державних гарантій уряду Франції через інвестиційний банк Bpifrance Assurance Export на експорт посівного насіння до України на суму орієнтовно 20–25 млн євро.

Протягом року посилилось співробітництво у сфері атомної енергетики: 5 вересня 2022 року було проведено переговори між французькою компанією ORANO та НАЕК "Енергоатом" щодо перспективних напрямів спіробітництва у сфері атомної енергетики.

2 грудня 2022 року було проведено засідання Української частини Змішаної Українсько-Французької міжурядової комісії з економічного співробітництва з метою актуалізації поточного стану виконання Плану заходів з реалізації домовленостей досягнутих під час 8-го засідання Комісії. В рамках засідання було домовлено в наступному році провести чергове засідання Змішаної Українсько-Французької міжурядової комісії з економічного співробітництва, яке було перенесено з причини початку повномасштабної війни росії проти України.

Варто звернути увагу зокрема на активне співробітництво в сфері IT. 15-18 червня 2022 року відбулась перша офіційна делегація України на міжнародній технологічній конференції Viva Technology. Зокрема на Viva Tech 2022 було презентовано 14 українських стартапів та українську технологічну екосистему в цілому, унікальний правовий та податковий простір Дія.City та українські перемоги на кіберфронті.

В контексті участі українських компаній у виставкових заходах, Посольством України у Франції було домовлено з організаторами виставки SIAL Paris 2022 про надання безкоштовного стенду для українських експортерів. Національний стенд України та український харчовий експортний сектор на виставці було представлено українськими виробниками та експортерами, зокрема 17 компаніями, серед яких: «GREENVECTOR», «VSmak», «Agroimpex Group», «AMBRA GRAIN», «Oliyar», «Kernel-Trade» що представили широкий асортимент вітчизняної олійної продукції, а також «ICHNYA CONDENSED MILK COMPANY» (згущене молоко), «Schedro» (кетчупи та майонези), «GK Aliance» (сосиски), Radyvylivmoloko (масло та сир), «Khorol Factory for Baby Food» (дитяче харчування), «Limo ice cream» (морозиво) та інші. Це перша виставка, де український стенд було організовано під патронатом NAZOVNI - цифрової платформи дипломатичного сприяння для просування українського експорту за кордон.

Упродовж останніх років Посольство підтримує конструктивні відносини з організаторами Фонду винної культури та цивілізації вина La Cité du Vin. У цьому зв’язку, за підтримки асоціації Укрвинпром та Посольства, 15 листопада 2022 року у французькому місті Бордо відбулась презентація української виноробної галузі у Фонді винної культури та цивілізації вина La Cité du Vin. Захід відбувся у рамках проекту під назвою “Українське вино - частина світової культурної спадщини вина у фонді La Cité du Vin”, де були представлені найкращі зразки українських «амбасадорських» вин. Україну представили компанії Prestige group, Shabo, Kolonist, 46 Parallel wine group, My wine by Eduard Gorodetsky, Falko Winery, Beykush Winery, Chateau Chizay, Stakhovsky Wines, Graevo, Artwinery та Fathers Wine.

Економічні показники

Річна інфляція (за 2022 рік) – 5.2%.

Динаміка ВВП (за 2022 рік): +2,6%, прогноз на 2023 р.: +0,3%, 2024 р.: +1,2%.

Промислове виробництво (за 3 квартал 2022 року): +1,4%.


Франція займає 6 місце у світі серед країн-експортерів (з часткою у 3,4%).

На експорт працюють 139400 французьких підприємств.

Експорт із Франції (за перші 3 квартали 2022 року)– 439 млрд. євро (+20% порівняно з аналогічним періодом у 2021 р.).

Імпорт до Франції у листопаді 2022 р. – 64,3 млрд. євро (-1.5 млрд. відносно -1,1 млрд. у жовтні 2022 року).


Головні напрямки експорту французької продукції – Німеччина (68,6 млрд. євро), Італія (39,1 млрд. євро), Бельгія (37,2 млрд. євро). Іспанія (36,4 млрд. євро). Сумарно на країни ЄС приходиться 54,3% французького експорту, на Великобританію – 6%, на інші європейські країни – 7,6%, на Азію – 13,7%,на Американські континенти – 10,6%.

Основні країни, з яких Франція імпортує товари: Німеччина (81,4 млрд. євро), Китай (63,8 млрд. євро). Італія (46,3 млрд. євро), Бельгія (45,6 млрд. євро). Сумарно на країни ЄС приходиться 54% французького імпорту, на Великобританію – 3,6%, на інші європейські країни – 7%, на Азію – 19,2%,на Американські континенти - 8%.


Найбільші експортні галузі – аерокосмічна промисловість (19,7 млрд. євро), хімічна та парфумерна промисловості (15,2 млрд. євро), АПК (8 млрд. євро), фармацевтична галузь (2,6 млрд. євро).

Галузі, які найбільше залежать від імпорту: енергетика (43.1 млрд. євро), виробниче обладнання 9,5 млрд. євро), автомобільна промисловість (18 млрд. євро), текстильна галузь та виробництво одягу (8,6 млрд. євро).


Експорт послуг із Франції у 2021 р. – 257,1 млрд. євро (+15,3%).

Імпорт послуг до Франції у 2021 р. – 220,9 млрд. євро (+7%).

 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux