Україна після виборів: позитивні підсумки
Опубліковано 06 листопада 2012 року о 18:40

Стаття Посла України у Франції О.Купчишина у виданні "Les Echos"

Офіційні результати парламентських виборів в Україні ще не оголошено, і прихильники опозиції протестують, заявляючи про фальсифікації. Але вже можна сказати, що склад парламенту нового скликання відбиває суспільну думку і настрої українців, що підтверджує чесний характер виборів.

Після парламентських виборів 28 жовтня 2012 року Україна підводить підсумки та готується до формування нового парламенту. Основний висновок, який треба зробити з цієї передвиборчої кампанії та з самого голосування, полягає у тому, що занепокоєння щодо можливості вільного волевиявлення українських громадян не підтвердилися. Українці проголосували вільно, політичні партії отримали свої місця у Верховній Раді, і не без певних сюрпризів по кількості голосів за деякі з них.

На тлі критики стосовно змішаної виборчої системи, яку ми чули перед виборами і ще й досі продовжуємо чути, треба все ж таки нагадати, що новий закон про вибори, який встановлює голосування за двома системами – пропорційною і мажоритарною – став предметом консенсусу і за нього проголосувала, у тому числі, й опозиція.

Під час кампанії політичні партії конкурували у рівній боротьбі і мали однаковий доступ до ЗМІ, як про це свідчать результати моніторингу присутності партій у телеефірах, де діяльність опозиційних політичних сил висвітлювалася майже у 1,5 рази більше!

Влада забезпечила прозорість виборчого процесу, запросивши необмежену кількість міжнародних спостерігачів: це була принципова позиція України. Загалом 3797 спостерігачів слідкували за перебігом голосування, що є безпрецедентною кількістю для європейської країни. Звичайно, це означає, що були сумніви та підозри у можливих фальсифікаціях і порушеннях, але чи правомірно заявляти про фальсифікацію результатів ще до початку самого голосування, як це зробили деякі політики та громадські діячі у Європі?

Не слід також забувати, що всі 34000 виборчих дільниць були обладнані вебкамерами для недопущення будь-яких махінацій або порушень.

Спостерігачі констатували спокійний, прозорий і добре організований перебіг голосування. Українці мали абсолютно вільний доступ до виборчих дільниць і змогли зробити свій вибір без жодного тиску.

До речі, це було підтверджено і спостерігачами, які не побачили масових фальсифікацій під час виборів. Загалом, перша реакція міжнародних спостерігачів є позитивною: вони назвали Україну «нормальною європейською демократією».

На цьому тлі певні досить критичні заяви деяких спостерігачів, зроблені ще до підрахунку голосів, виглядають, щонайменше, дивно. Не зрозуміло, чому хтось не довіряє результатам голосування, тоді як вони повністю відповідають екзіт-полам і основна опозиційна партія навіть отримала більше голосів, ніж їй обіцяли опитування.

До того ж, Партія регіонів програла у всіх мажоритарних округах у Києві, що спростовує припущення у використанні так званого адміністративного ресурсу.

Водночас, це не виключає можливих порушень у кількох округах, але влада, неурядові організації та громадянське суспільство пильнують за тим, аби остаточний результат відповідав електоральному вибору українців.

Кращим доказом чесності та прозорості виборів є визнання того факту, що вони відбулися, лідерами всіх політичних сил, які пройшли у парламент, окрім опозиційної партії «Батьківщина».

Прохід до парламенту двох нових політичних сил – «УДАРу» В.Кличка і «Свободи» О.Тягнибока, що стало основним сюрпризом виборів, є ще одним свідченням того, що волевиявлення українців не було спотворено.

Звичайно, ми не заперечуємо порушення, які все ж таки мали місце і які існують під час будь-якого голосування. Але за загальною думкою міжнародних спостерігачів та представників українського політикуму, вони не були масовими і не вплинули на результати виборів.

Українська влада готова до конструктивного співробітництва зі всіма політичними силами, які заслужили довіру народу. Розпочаті реформи не повинні бути припинені, і саме новообрані депутати мають невідкладно продемонструвати відповідальне ставлення до майбутнього країни.

Ми також відкриті до зауважень спостерігачів, які сприятимуть покращенню нашого виборчого законодавства, яке, на жаль, поки що не досконале.

Ми сподіваємося, що після гідного проходження цього етапу внутрішнього життя нашої країни деякі питання до України з боку європейців будуть зняті, і наш діалог активізується. У будь-якому разі, ми почули і взяли до уваги цей сигнал спостерігачів.

Les Echos,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux