Головування України в ОБСЄ: виклик і довіра
Опубліковано 10 вересня 2012 року о 10:54

Стаття Посла України у Франції О.М.Купчишина для видання «Les Echos» - «Головування України в ОБСЄ: виклик і довіра» 

Після успіху Євро-2012, який поклав край потоку критики щодо стану інфраструктури та середньовічного расизму, Україна готується з 1 січня 2013 року перейняти головування в Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ). Саме у цьому контексті безпрецедентної присутності на міжнародній арені та у медійному просторі Україна відзначила 24 серпня 2012 року 21-у річницю своєї незалежності.

Це є для нас додатковою нагодою продемонструвати зрілість в управлінні питаннями міжнародного порядку денного. Те, що Україна очолюватиме політичний діалог у найбільшій європейській організації, яка об’єднує 56 країн, є величезною відповідальністю і вимагає від нашої країни дисципліни та здатності генерувати нові ідеї. Це також можливість довести наш лідерський потенціал у визначенні політичного напрямку розвитку цієї організації та у пошуку консенсусу між всіма державами-учасницями ОБСЄ.

Кандидатура України на головування в ОБСЄ отримала одностайну підтримку всіх країн. Звичайно, це свідчить про їхню довіру, але це буде також тестом для нашої демократії та норм правової держави. Ми усвідомлюємо, що неможливо просувати і захищати демократичні цінності на євразійському просторі, не відповідаючи повною мірою цим критеріям.

Ми розглядаємо наше головування в ОБСЄ як можливість розширити та посилити зовнішньополітичну діяльність України, реалізуючи пріоритети, визначені нашою країною. Однак для України є вкрай важливим сприяти розробці спільної позиції держав-учасниць ОБСЄ та діяти в інтересах всіх країн.

Основну увагу Україна приділяє зміцненню ролі ОБСЄ у втіленні в життя ініціативи створення безпекового простору ОБСЄ, у якому не було б конфліктів, різних сфер впливу та зон відповідальності різного рівня. Наше ключове завдання у цій перспективі полягає в активізації врегулювання заморожених чи тривалих конфліктів на цьому просторі ОБСЄ, зокрема, придністровського конфлікту. Україна як країна-гарант безпеки Придністров’я, згідно з переговорною формулою «5+2», підтримує виключно мирний шлях розв’язання ситуації у Придністров’ї.

Ми також докладатимемо зусиль для забезпечення більш вагомої та ефективної посередницької участі ОБСЄ у врегулюванні конфлікту в Нагірному Карабасі для зближення позицій сторін конфлікту та просування до його остаточного розв’язання.

Оскільки центральним напрямком діяльності ОБСЄ є безпекова складова, Україна наполягатиме, між іншим, на необхідності удосконалення механізмів раннього попередження конфліктів, реагування на нові виклики та загрози, які виходять за рамки власне військово-безпекової проблематики, як, наприклад, торгівля наркотиками, організована злочинність, кібертероризм. Інше ключове питання стосуватиметься енергетичної безпеки у Європі та наших спільних зусиль, аби всі учасники цього ринку – виробники, транзитери і споживачі – були захищені.

Енергетика також стане предметом аналізу та діяльності ОБСЄ в економічній та природоохоронній сферах, де нашу увагу буде прикуто, головним чином, до проблем впливу енергетичної галузі на навколишнє середовище.

Нарешті, центральне місце українське головування відведе також гуманітарному, людському та демократичному вимірам діяльності Організації. Навіть якщо існують сумніви щодо доцільності надання Україні права головувати в організації, стрижнем якої є демократія і права людини, досвід у захисті та просуванні демократичних цінностей якраз буде особливо цінним для моєї країни.

Після головування у 2011 році у Комітеті Міністрів Ради Європи досвід очолення багатосторонньої дипломатії в іншій міжнародній організації також буде важливим для України в контексті її зовнішньополітичного курсу на зближення з Європейським Союзом. Для нас це великий крок уперед на цьому шляху, але ми усвідомлюємо, що Україна як головуюча країна має відповідати стандартам, які вона пропагує, і вона виправдає довіру держав-учасниць ОБСЄ.

 

 

 

«LES ECHOS» (Франція), О.Купчишин, Посол України у Франції

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux