Гальмування процесу асоціації України з ЄС не відповідає інтересам Франції
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 14:28

Інтерв’ю Посла України у Французькій Республіці Олександра Купчишина для інформаційного агентства «Укрінформ» від 22 серпня 2012 р.

Гальмування процесу асоціації України з ЄС не відповідає інтересам Франції - посол Олександр Купчишин

Франція свого часу однією із перших визнала незалежність України. Пізніше, у 2008 році, саме ця країна стала ініціатором укладання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Надзвичайний та Повноважний Посол України у Французькій Республіці Олександр Купчишин в інтерв'ю УКРІНФОРМу поділився власним баченням перспектив розвитку двосторонніх відносин, розповів про враження французів від Євро-2012 та дозволив заглянути за лаштунки процесу підготовки до Дня незалежності України у Франції.

— Пане Посол, Франція однією з перших європейських країн визнала незалежність України. Як сьогодні французи оцінюють роль, місце та значення Української держави для Європи?

— Думаю, що ключове значення України для подальшого розвитку регіону є очевидним для усіх країн, а не лише для Франції. І це усвідомлення не зміниться, адже вкрай важливим для Європи є геополітичне положення нашої країни, дедалі актуальнішими стають безпекові, енергетичні, економічні виклики, у розв'язанні яких Європі без України не обійтися. Тому не помилюся, якщо скажу, що Франція вбачає в Україні важливого і перспективного партнера, насамперед, у побудові спільного європейського безпекового простору та забезпеченні енергетичної стабільності.

Звичайно, Франція традиційно приділяє значну увагу розвитку партнерства з південними країнами, яке зараз оформлено у вигляді «Союзу для Середземномор'я». Разом з тим французьке керівництво незалежно від того, хто очолює державу, ніколи не применшувало значення України для Європи. Найяскравішим свідченням цього є саме французька ініціатива 2008 року щодо започаткування переговорів про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

— У середині серпня минуло 100 днів президентства соціаліста Франсуа Олланда. На Ваш погляд, чи стали відчутними якісні зміни у двосторонніх відносинах?

— Нині можна стверджувати, що спадковість політики попереднього керівництва Франції щодо України зберігається. Але говорити про якісні зміни у наших відносинах ще зарано. По-перше, протягом червня всю увагу французького керівництва було зосереджено на парламентських виборах та формуванні нового уряду країни. По-друге, зараз відпускний період, а для французів, як відомо, відпустка - це святе. І головне, Франція, як й інші країни ЄС, чекає на результати парламентських виборів в Україні, які значною мірою зумовлюватимуть подальший розвиток наших двосторонніх відносин. Отже, до завершення парламентської кампанії в Україні не варто очікувати якихось знакових подій в українсько-французькому діалозі. Хоча, дійсно, відчувається зацікавленість Франції ситуацією в Україні, вони прискіпливо стежать за перебігом подій, насамперед, внутрішнього життя нашої країни.

— В попередньому інтерв'ю УКРІНФОРМу Ви прогнозували, що нова французька влада підтримуватиме подальше зближення України з ЄС. Наскільки виправдовуються Ваші припущення?

— Виправдовуються. Адже протягом кількох місяців у Брюсселі триває інтенсивна робота над узгодженням та перекладом тексту Угоди про асоціацію. У моїх зустрічах з французькими партнерами постійно висловлюються думки щодо необхідності безперебійного і, головне, результативного переговорного процесу з укладення цієї Угоди між Україною та Євросоюзом.
Інша справа, що французи ставлять темпи нашого наближення до ЄС у залежність від розвитку демократії в Україні. Така позиція Франції є принциповою і вже неодноразово озвучувалася. Нам вона зрозуміла, але головним є те, що Франція продовжує підтримувати нас у контексті зближення з ЄС і принципово виступає за підписання Угоди про асоціацію. Франція як ініціатор Угоди розглядає її укладення в контексті важливих пріоритетів своєї зовнішньої політики на східноєвропейському напрямі. Відповідно, гальмування процесу асоціації України з ЄС не відповідає наріжним інтересам Франції і врешті-решт стало б її зовнішньополітичною поразкою.

— Франція намагається відігравати одну з головних ролей на міжнародній арені, у т. ч. під час глобальних криз. З 1 серпня Париж головує в РБ ООН, здійснюються спроби розв'язати «сирійське питання» та інші міжнародні проблеми. Чим Україні може бути цікавим французький досвід з огляду на майбутнє головування в ОБСЄ?

— Звичайно, треба вивчати досвід інших країн на чолі впливових міжнародних організацій, аби якнайповніше використати наш шанс сказати вагоме слово у міжнародній політиці. На мою думку, сильна сторона Франції полягає у тому, що вона ставить собі чіткі пріоритети. Це дозволяє їй, з одного боку, мати конкретну мету, а з іншого боку, отримувати наочні результати своєї роботи. Ось, наприклад, зараз основним пріоритетом французького головування у Раді Безпеки ООН є розв'язання конфлікту в Сирії. Мені здається, що Україні також було б корисно визначати, поряд із загальними пріоритетами, конкретні цілі свого головування, тим більше що для ОБСЄ якраз є актуальним вирішення цілої низки регіональних проблем.

— Пане Посол, Європа переживає складні наслідки економічного спаду. За таких умов, як Ви оцінюєте потенціал розвитку двосторонніх економічних відносин?

— Безумовно, загальна тенденція уповільнення ділової активності на ринках ЄС та, зокрема, у Франції сьогодні відчутно позначається на її двосторонніх торговельних відносинах практично з усіма країнами. Й Україна тут, на жаль, не є винятком.

Ми добре усвідомлюємо ризики, які становлять для нашої держави негативні тенденції розвитку світової економіки, передусім, стагнація світових товарних ринків та пов'язане з нею падіння попиту на основні статті українського експорту. Доволі несприятливими для нашої економіки є також скорочення доступу та відповідне подорожчання міжнародних кредитних ресурсів.

Так, у першому півріччі 2012 року у нашій двосторонній торгівлі товарами дещо погіршилися українські позиції на ринку Франції (-21,0%), український експорт товарів скоротився на 30%. На жаль, негативне сальдо торгівлі товарами за цей період суттєво поглибилось і досягло 597,2 млн доларів США (минулого року становило 400 млн доларів). Хоча, в цілому, зовнішньоторговельний оборот за цей період зріс на 1,2% і становив 1 млрд 160 млн доларів США. Французькі інвестиції в економіку України у першому півріччі 2012 року зросли на 274 млн доларів і досягли рівня 2 млрд 505 млн доларів США. Обидві країни були і залишатимуться надійними торговельно-економічними партнерами, незважаючи на несприятливі для економіки України стагнаційні процеси на європейських ринках, які оцінюю як тимчасове явище.

Перспективними для України та Франції традиційно залишаються галузі сільського господарства, транспорту, розвитку альтернативної енергетики, переробки сміття, водопостачання та очисних споруд стічних вод, промислова галузь, інформатика, авіабудування та розвиток муніципальної інфраструктури.

Вочевидь, що потенціал нарощування активності у нашій двосторонній торгівлі з Францією залишається значним, проте він поки що не повністю використаний. Для його якнайповнішої реалізації ми, серед іншого, маємо продовжити роботу у напрямі переведення наших відносин з Францією на рівень стратегічного партнерства, а також забезпечити максимальну реалізацію положень Дорожньої карти двосторонніх відносин з Францією на 2011-2012 рр. та заключного протоколу Шостого засідання міжурядової комісії з економічного співробітництва. Крім цього, необхідно реалізувати чинні двосторонні проекти і програми на міждержавному і, зокрема, на інституційному рівні, а також активізувати практику проведення двосторонніх галузевих ділових форумів за участю відповідних українських та французьких керівників підприємств та компаній. Не слід також забувати про поглиблення двостороннього міжрегіонального співробітництва, що сприяє встановленню зв'язків на рівні малих і середніх підприємств, та про активізацію взаємодії з французькою стороною у галузі науково-технічної співпраці.

— За оцінками вболівальників, менеджерів УЄФА та представників національних збірних, Україна блискуче організувала та провела європейську першість з футболу. Чи могли б Ви поділитися враженням французів від участі у Євро-2012?

— Дійсно, французькі футболісти та керівництво Федерації футболу Франції дуже схвально висловлюються щодо організації Україною Євро-2012 та умов перебування національної французької збірної на тренувальній базі «Шахтаря» під Донецьком. Хоча сам чемпіонат був не дуже вдалим для французів, і зараз у французькій федерації футболу відбуваються складні внутрішні процеси, їхня поїздка до України, тим не менш, була оцінена позитивно.

Взагалі, Євро-2012 стало справжнім відкриттям України для Франції, адже, відверто кажучи, французи ще не достатньо знають нашу країну і, як і переважна більшість інших європейців, мають досить викривлене уявлення про неї. Якщо порівняти, наприклад, з англійцями чи шведами, то Україну відвідало менше французьких вболівальників, але така вже особливість у французьких фанів: як кажуть самі французи, вони підтримують національну збірну, лише коли вона перемагає. Проте всі вони дуже приязно відгукувалися про українську гостинність і чудову атмосферу у фан-зонах. Сподіваюся, що враження від чемпіонату стануть для французів стимулом відвідати Україну ще раз.

— Які заходи з нагоди чергової річниці незалежності України заплановані та проводяться у Французькій Республіці?

— Посольством заплановано цілу низку заходів для святкування Дня незалежності України. 23 серпня для відзначення Дня Державного прапора України у Посольстві відбудеться урочиста церемонія вшанування прапора, яка вже стала традиційною і проходить кожного року напередодні Дня незалежності. 24 серпня вранці відбудеться покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку та святкова літургія в українській церкві Святого Володимира на бульварі Сен-Жермен. Крім того, буде проведено зустріч з українською громадою, а ввечері - державне прийняття в Культурно-інформаційному центрі, під час якого запрошені зможуть також побачити виставку робіт української художниці Ірини Ксикевич. А вже з 25 серпня відвідувачі Культурно-інформаційного центру зможуть милуватися експозицією національного українського костюму роботи народної майстрині Галини Хмель-Дунай, відкриття якої також приурочено до річниці незалежності України.

, О.Купчишин, Посол України у Франції

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux