6 лютого Посол України у Франції Олег Шамшур окреслив перспективи деекскалації ситуації на Сході України під час інтерв'ю для французького телеканалу BFMTV.
«Я не оптиміст, я реаліст, тому я думаю, що ми знаходимося на поворотному моменті. Існує ризик щодо можливостей досягнення домовленості, але це залежить від четвертої сторони, від пана Путіна. Навіть у цей час ми не бачимо ні політичної волі, ні зацікавленості у дотримання положень мінських домовленостей», - наголосив дипломат.
За його словами, ситуація на сході Україні зараз надзвичайно складна і небезпечна, звісно з огляду на російську агресію, зважаючи на економічну ситуацію. «Разом з тим українці не припиняють захищати свою державу», - сказав він.
Реагуючи на запитання ведучого щодо оприлюднених кількома годинами раніше представником РФ у Франції умов врегулювання ситуації, зокрема, припинення вогню, відведення важкого озброєння та автономії для сходу України, посол нагадав, що перші дві є положеннями мінської угоди. «Про це було домовлено ще минулого вересня, але після того масований вогонь з боку терористів і росіян продовжувався, внаслідок чого на сході України з'явилася велика кількість жертв серед цивільних», - зазначив дипломат.
Говорячи про автономію для частини Донбасу, Олег Шамшур підкреслив, що не йдеться про федералізацію України, оскільки це абсолютно не прийнятне рішення для українців. «87% українців виступають за унітарну Україну», - зауважив дипломат.
Разом з тим, за словами посла, українська сторона висловила готовність запропонувати спеціальний статус для окупованих територій. «Йдеться про децентралізацію влади для місцевих громад, а також про можливість запровадження спеціальних переваг, зокрема, створення зони вільної торгівлі для територій на сході або певні права щодо використання російської мови», - сказав Олег Шамшур, додавши, що питання мови є абсолютно штучно створеним.
Відповідаючи на уточнення ведучого щодо визначення термінології учасників конфлікту, український посол зауважив, що визначення «терорист» абсолютно підтверджене їхніми діями на місці. «Напади на Маріуполь, Волноваху та Донецьк, та в інших місцях однозначно це кваліфікуються як терористичний акт, точно так як і теракти, що мали місце у Франції», - зазначив посол.
Коментуючи атлантичне прагнення України український посол розповів, що з огляду на російську агресію більше 60% українців підтримують приєднання України до НАТО.
«Це наше суверене право і ми незалежні в ухваленні рішення щодо приєднання до Альянсу, який підтримує наші демократичні прагнення, гарантуватиме наш суверенітет і захищатиме нашу незалежність», - сказав він.
Український посол також додав, що українці не припиняють процес реформ на шляху досягнення стандартів ЄС. «Ми боремося за Україну, як сучасну та демократичну країну, засновану на європейських цінностях», - наголосив дипломат.