Посольство України у Французькій Республіці

Київ 06:01

Науково-технічне співробітництво між Україною та Францією

Співробітництво у галузі науки та освіти

 

Українсько-французьке співробітництво у галузі освіти і науки здійснюється на основі міжурядової Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво, підписаної 19 жовтня 1995 р. Між Україною і Францією діє Міжурядова угода про взаємне визнання наукових ступенів та звань (2005 р.).

У рамках реалізації Програми спільних дій у галузі науково-технологічного співробітництва між Україною і Францією «Дніпро», започаткованої Угодою, яку було підписано у Києві 10 жовтня 2001 року між Міністерством освіти і науки України та Міністерством закордонних справ Франції, кожні два роки відбуваються засідання українсько-французького Змішаного комітету з відбору наукових проектів.

В освітній сфері сторонами започатковано низку міжуніверситетських контактів та підписано угоди про співпрацю між французькими та українськими вищими навчальними закладами. З української сторони партнерами стали Київський національний торговельно-економічний університет, Одеський національний університет ім. І.Мечникова, Харківський національний економічний університет, Національний технічний університет України (КПІ), Придніпровська державна академія будівництва і архітектури, Донецький технічний університет, Академія муніципального управління (м. Київ). Серед нових партнерств в освітній сфері треба відзначити співпрацю між Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури і Вищою школою мистецтва метрополії Метц та між Українським державним університетом фінансів та міжнародної торгівлі і Бізнес-школою ICN м. Нансі.

У листопаді 2014 року відбувся робочий візит групи ректорів вищих учбових закладів України для участі у Конференції відкриття Європейської освітньої виставки у м. Париж. Вказаний візит було використано з метою активізації українсько-французького наукового співробітництва та студентських обмінів. Делегацію українських освітян очолював заступник Міністра освіти і науки України М.Стріха.

Під час 4-денного візиту проведено зустрічі у Міністерстві закордонних справ, Міністерстві освіти і науки, Регіональній раді Іль-де-Франс, ключових освітніх та науково-дослідних центрах Франції. У ході зустрічі у Міністерстві освіти і науки Франції було досягнуто домовленостей про активізацію співпраці за двома пріоритетними напрямками – мобільність студентів (двосторонні програми обміну, подвійні дипломи тощо) і спільні дослідження у хімії та фізиці за програмою «Дніпро». Обговорено можливості започаткування співпраці за іншими напрямками, зокрема, надання стипендій для продовження навчання у Франції студентам, які навчалися у ВНЗ Донбасу, але вимушені були виїхати з окупованих територій. Буде розглянуто також пропозицію української сторони щодо відкриття у Києві Бюро Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS).

22-25 червня 2015 року в Україні відбувся Французько-Український університетський форум, що став логічним продовженням співпраці з реалізації домовленостей, досягнутих у листопаді 2014 року. Під час форуму, участь у якому взяли близько 30 керівників французьких вишів, відбулися політичні зустрічі представників Конференції Президентів французьких університетів Франції, Конференції інженерних шкіл Франції, Ради ректорів вузів та Асоціації ректорів вищих технічних закладів освіти України. Відбулося підписання договорів про співробітництво, обговорено технічні аспекти покращення французько-українського наукового та університетського співробітництва.

7 липня 2015 року, у рамках розширення міжнародного співробітництва Національної академії державного управління при Президентові України під час візиту делегації Академії до Франції було укладено нову Угоду про співробітництво між Національною академією та Національною школою управління (ENA). В рамках цієї угоди на базі Національної академії за участі представників Національної школи управління Франції відбулися наукові заходи з проблематики реформування державної служби України, децентралізації влади в Україні та підготовки спеціалістів органів державного управління. Крім того, триває робота з розширення напрямків співробітництва, зокрема вивчається питання щодо направлення на навчання найкращих українських студентів та державних службовців для того, щоб використати французький досвід в удосконаленні державного управління в Україні.

У липні 2016 року терміном до 31 грудня 2017 року було продовжено дію листа про наміри про співробітництво між Національною агенцією з питань Державної служби України та Генеральною дирекцією Адміністрації та державної служби Франції, підписаного у липні 2013 року.

З 18 по 24 лютого 2016 року за сприяння французького Фонду «Cosmopolitan Project Foundation» організовано візит до Франції групи викладачів та студентів переміщених вузів Луганської та Донецької областей. В ході візиту було організовано відвідування українською делегацією освітніх та науково-дослідних установ Франції, проведено зустрічі в Міністерстві економіки та Міністерстві закордонних справ Франції. Українська делегація ознайомилася з системою вищої освіти Франції, з механізмом міжнародного співробітництва французьких вузів з іноземними освітніми та науково-дослідними установами.

Продовжується робота з Міністерством національної освіти, вищої освіти та досліджень Франції щодо підписання двосторонньої угоди між Україною та Францією про взаємне визнання дипломів про середню та вищу освіту. Підписання цієї угоди стане якісним кроком розвитку відносин між двома країнами та сприятиме полегшенню процесу обміну фахівцями між Україною та Францією.

З лютого 2015 року здійснюються заходи з активізації співпраці з французьким Інститутом радіозахисту та ядерної безпеки (IRSN). Інститут досить активно співпрацює та зацікавлений у продовженні співпраці з Національним комітетом контролю ядерної безпеки України, Національним науково-технічним центром, Національною агенцією з управління зоною відчуження Чорнобилю, Міжнародним центром ядерної безпеки України. 29 квітня 2015 р. відбувся візит до України Генерального директора IRSN Ж.Репюсара. Завдяки цьому візиту надано нового імпульсу співробітництву IRSN з українськими організаціями.