Посольство України у Французькій Республіці

Київ 06:20

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Францією

Українсько-французьке співробітництво у галузі культури, освіти і науки здійснюється на основі міжурядової Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво, підписаної 19 жовтня 1995 р.

    З 1992 року у Києві діє Французький культурний центр, офіційне відкриття якого відбулося у 1994 році. Він є головною ланкою мережі, до якої входять ще чотири регіональні центри, створені у Харкові, Дніпропетровську, Львові та Одесі. З 2004 року у складі Посольства України у Франції діє Культурно-інформаційний центр (КІЦ), у приміщенні якого на регулярній основі відбуваються мистецькі, інформаційні, культурологічні заходи. У січні 2016 року було створено та постійно підтримується двомовний сайт культурно-інформаційного центру www.culture-ukraine.com, де можна ознайомитися з українськими культурними подіями, які відбуваються на території Франції. Також на сайті є розділ блогів відомих українців про Францію, історія культурного центру та аплікаційні форми для українських митців щодо резиденційних програм у Франції.

         Серед серії мистецьких акцій, організованих Посольством із залученням французьких та міжнародних культурних інституцій, слід відзначити проведення (за сприяння Посольства США) у березні 2015 року у Палаці Талейрана – Центрі Дж.Маршала  меморіального мистецького вечора «Майдан: жертви в ім'я Гідності». У рамках заходу була представлена експозиція артефактів Майдану з Музею І.Гончара, художні роботи київського митця, учасника революційних подій А.Набоки та світлини французького фотографа українського походження Ю.Білака, відбувся показ документальних стрічок та концерт українських співаків.

         У квітні 2015 року, за підтримки Французького інституту в Україні та спонсорів, відбувся мультидисциплінарний фестиваль сучасного українського мистецтва «Україна – вільна сцена»/«Ukraine- Scène Libre», програма якого включала покази фільмів в рамках Тижня українського кіно, виступи театру В.Троїцького та гурту Dakh Daughters, виставки сучасного мистецтва, літературні зустрічі, концерти композитора В.Сильвестрова та інших виконавців.

        У престижному концертному залі Парижа «Корто» був організований у співпраці з асоціацією «Aide Médicale & Caritative France-Ukraine» виступ відомого українського піаніста Д.Суховієнка, який також дав безкоштовний майстер-клас в Культурно-інформаційному центрі Посольства.

          У 2015 році було відновлено співпрацю з Українським літературним клубом, у співробітництві з яким презентовано переклади на французьку мову творів таких провідних українських письменниць як М.Матіос та О.Забужко, а також творчість відомих сучасних авторів в рамках проекту Meridian Czernowitz 2015, проведено творчу зустріч з І.Драчем.

Посольством надавалося сприяння проведенню під патронатом Посла України концерту Українського хору Св.Володимира в Культурному центрі Валлонії та Брюсселя в рамках фестивалю «Різнобарвна Франкофонія» та участі українського фотографа М.Дондюка у міжнародних фотосалонах «La 4e Image» та «Paris Photo».

У 2016 році, за ініціативи Посольства та на базі меценатських потужностей, було створено та введено в дію дві культурні резиденції, “Мандельє ла Напуль” в Провансі та “Шато дез Ар” у Нормандії, заявку на участь в яких можна подати через сайт культурного центру. Ряд стипендіатів вже встиг побувати на резиденціях під час роботи над  візуальними та текстовими проектами. 

У січні 2016 року, за підтримки Посольства, проведено фестиваль Docu Days, у рамках якого відбулися фотовиставка О. Глядєлова, кінопокази українських кінематографів від Д. Вертова до О.Лозниці та численні круглі столи.

28 березня 2016 року в паризькій галереї “Jour et Nuit” було проведено вернісаж виставки карикатур українського графіка Ю. Носар “25 неприємних малюнків” на гострополітичні теми з акцентом на гібридну війну та російське лобі у французькій політиці.

У квітні, під патронатом Посольства, у рамках “Українського сезону в Домі Європи і Сходу”, у Парижі відбулися виставка фотографа А.Снігурова, вистава харківського театру “На Жуках”, літературні читання французьких перекладів українських поетів та драматургів, круглі столи на тему української ідентичності, дебати довкола чорнобильської трагедії та анексії Росією Криму тощо.

У травні 2016 року в  паризькому районі Маре в галереї Gare de Marlon організовано виставку чотирьох українських художників “Crimea – Lviv: Enjoy!” Іноземні глядачі мали змогу побачити концептуальні та сміливі роботи О. Каднікова, Н.Кравцова, С.Перфецького та Kinder Album і ще раз нагадати собі, що і Крим, і Львів, і Донбас – частини неподільної держави.

З 18 червня по 10 липня 2016 року у партнерстві з Федерацією Футболу України в центрі Парижа, на площі Отель де Віль Посольство представило національний український павільйон в рамках проекту “Площа Європи” (Place de l’Europe). Цей міжнародний фестиваль було проведено з нагоди футбольного чемпіонату “Євро 2016”. Загальна кількість відвідувачів заходу за весь період перевищила 90 тисяч. Український павільйон та т.зв. “фреску Європи” на набережній Сени оформив відомий художник-мураліст С.Радкевич.

Павільйон було сформовано за принципом “пересувного музею”: кожні 5 днів змінювалися експозиції сучасних українських художників та подача мультимедійної інформації. Було представлено виставки Ю.Носар на тему відомих українців світової величини, «Братів» на тему Києва, Д.Шарашидзе про поліетнічний контекст України, Н.Кравцова про українські міста, Ю.Білака про унікальність українських гуцулів.

Також відвідувачі мали змогу отримати туристичні проспекти про Україну, розповіді гідів про найцікавіші її міста та культурні події впродовж року, туристичні путівники, інформацію щодо вивчення української мови у Франції та сувеніри, виготовлені дітьми-волонтерами в Україні.

 Під час роботи павільйону було проведено концерти українського експериментального гурту “Реве та Стогне”, міжнародно відомого скрипаля О.Семчука, піаністки М.Вознюк та паризького хору імені Св. Володимира Великого. Також в рамках фестивалю проводилися літературні читання сучасних письменниць К. Бабкіної і Г. Шиян та відкрита лекція Т. Філевської “Київський період Малевича”. Відбувся день дегустації української кухні. Під час всієї роботи українського павільйону на “Площі Європи” було представлено сучасну українську анімацію та короткометражні фільми.

У вересні 2016 року в культурно-інформаційному центрі було представлено українську програму Паризького Тижню Дизайну (Paris Design Week), зокрема, роботи авторів О.Дворак-Галік, Н.Власова, Theo, М.Рева, К.Соколова, Д.Кононенко та ін. Окремі роботі українських дизайнерів потрапили в перелік найцікавіших об’єктів салону, що було зазначено на офіційній сторінці Instagram PDW.

Самостійно та в партнерстві з “Українським літературним клубом” було проведено чисельні літературно-дискусійні імпрези, серед яких “Чорнобильська зона: відчуження чи новий соціокультурний феномен”, “Меридіан Черновіц: Вцілілі з Атлантиди” та ін. Також в КІЦ проводилися інтерактивні читання п’єси авторства Q Rators та низка поетичних та прозових вечорів відомих українських письменників С.Жадана, І. Померанцева, О.Мельника, Г.Шиян, К.Бабкіної, О.Михеда, М.Камиша та ін.

Протягом 2016 року було проведено низку фотографічних виставок, присвячених боротьбі українців проти російської агресії: «Іловайськ: війна в об'єктиві Максима Дондюка та Олександра Глядєлова», «Україна: 2014-2016. Війна і Мир».

З 29 листопада по 12 грудня 2016 року в Культурно-Інформаційному центрі відбулася виставка Н.Любченкової “Donbass Groove” про відновлення нормального ритму життя на звільнених українських територіях. Гуманістичний аспект документальних історій людей, здатних відбудовувати своє життя, реалізуючи сміливі соціальні та ділові проекти, привернув значну увагу міжнародної преси.

 На період з 15 по 25 грудня 2016 року в Культурному центрі відкрилася передріздвяна виставка київської художниці О.Придувалової “Край”.

Крім цього, у грудні ц.р. було проведено низку експертних засідань провідних українських та французьких мистецтвознавців, архітекторів, видавців, дослідників, журналістів та фотографів у рамках реалізації проектів “Декомунізація урбаністичного простору”, “Нові тенденції розвитку громадянського суспільства України”, “Реалізація соціальних та бізнес-проектів на звільнених територіях Сходу України” в культурно-інформаційному центрі Посольства та надано сприяння зйомкам фільмів про В.Сліпака та С.Петлюру.

Відбулися концерти Харківського філармонічного оркестру, гуртів Dakh Daughters та Shopping Hour, гастролі Київського театру «Колесо» в Théâtre de l’Atalante на Монмартрі, Міжнародний конкурс гри на фортепіано «Резонанси» тощо.

Протягом 2016 року в КІЦ та в Меріях центральних округів Парижа було проведено низку благодійних концертів класичної музики на користь українських військових та дітей-сиріт учасників АТО.

Серед знакових подій, які сприяли популяризації у Франції українського культурно-мистецького надбання, варто відзначити проведення у 2001 р. експозиції Національного музею історії України «Золото скіфських царів» в Гран Пале та у 2012-2013 рр.  у всесвітньо відомому паризькому музеї Лувр виставки робіт видатного українського скульптора доби бароко Іоана Георга Пінзеля.

 

 

   Протягом 2016 року Францією було виділено Україні близько 400 тис. євро гуманітарної допомоги. Переважна частина коштів була розподілена через неурядові організації Caritas, «Aide Médicale & Caritative France-Ukraine»; « Medecins du Monde », « Croix Rouge ». При цьому на 150 тис. євро було виділено медичне обладнання для потреб Інституту травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України. Ця допомога включає в себе медичні меблі, хірургічне обладнання та медичні матеріали першої необхідності.

Активну гуманітарну діяльність проводили і чисельні благодійні організації у Франції. Зокрема, асоціацією «Aide Médicale & Caritative France-Ukraine» було передано до лікарень різних регіонів України медичного та хірургічного обладнання, устаткування та медикаментів загальною вагою понад 180 тон вартістю орієнтовно 350 тис.євро.

Загалом, найбільш активно благодійними асоціаціями використовуються два напрямки допомоги:

  • передача прямої допомоги військовим в залежності від потреб останніх (тактичні жилети та рюкзаки, дальноміри, автомобілі, медичні препарати, предмети подвійного призначення, комп’ютерна техніка, спальники, термобілизна, продукти харчування). Найбільш відомі на цьому напрямку організації FUSA (France Ukraine supporting Army) та Асоціація «Fraternité Ukrainienne»;
  • надання адресної допомоги на постійній основі сім’ям постраждалих в результаті військових дій на сході України. Так, проект українців Франції «А travers l’Europe » взяв на утримання понад 200 дітей, батьки яких загинули чи постраждали під час участі у військових діях на сході країни, та кожні два тижні надсилають їм предмети одягу, побуту, іграшки, інші необхідні речі. Також залишаються активними у такій діяльності організації « Solidarité France-Ukraine », яка опікується дітьми, що проживають на сході України, « La Gerbe », що переймається питаннями забезпечення всім необхідним дітей-сиріт.

На пожертви української громади було організовано літній табір на півдні Франції. Цього року там відпочило 6 дітей військових, загиблих у війні на сході України.